Preşedintele Nicuşor Dan a apreciat, joi, după discuţiile cu parlamentarii neafiliaţi, deschiderea spre dialog a acestora şi a subliniat necesitatea unei bune colaborări interinstituţionale, mai ales într-un context complicat pentru ţară. În cadrul discuţiilor, au fost abordate cu prioritate subiecte care vizează criza politică actuală şi identificarea unor potenţiale soluţii pentru asigurarea stabilităţii guvernamentale.
Administraţia Prezidenţială anunţă că preşedintele Nicuşor Dan a avut, la Palatul Cotroceni, o serie de discuţii cu membrii grupului parlamentar „Uniţi pentru România”, ai grupului parlamentar „PACE – Întâi România”, precum şi cu parlamentarii neafiliaţi.
„În cadrul întâlnirilor, au fost abordate cu prioritate subiecte care vizează criza politică actuală şi identificarea unor potenţiale soluţii pentru asigurarea stabilităţii guvernamentale. Pe agenda discuţiilor s-au regăsit şi teme referitoare la situaţia economică a ţării, cu accent pe măsurile necesare pentru gestionarea provocărilor, dar şi o analiză cu privire la activitatea parlamentară şi proiectele de lege iniţiate recent de către deputaţii şi senatorii prezenţi astăzi la Palatul Cotroceni”, arată comunicatul oficial.
„Preşedintele Nicuşor Dan a apreciat deschiderea spre dialog a parlamentarilor şi a subliniat necesitatea unei bune colaborări interinstituţionale, mai ales într-un context complicat pentru ţară.
Luni au avut loc la Cotroceni consultări cu partidele şi formaţiunile din fosta Coaliţie de guvernare, fără să se ajungă la un compromis.
La începutul săptămânii viitoare, la consultările de la Cotroceni, ar putea ieși fum alb pentru viitorul premier, au dezvăluit, pentru STIRIPESURSE.RO, surse bine informate. Potrivit informațiilor, pentru viitorul Executiv s-ar fi strâns deja voturile necesare în Parlament, fără sprijinul parlamentarilor AUR. De altfel, aceasta este o variantă dorită și de președintele României, Nicușor Dan. Conform surselor citate, noul premier ar urma să fie unul independent.
„Luni sau marți ar trebui să iasă fum alb pentru numele viitorului premier. S-au strâns deja voturile necesare în Parlament, pentru învestirea unui nou Guvern fără sprijinul AUR”, ne-au spus sursele citate.
Sursele menționate ne-au mai precizat că noul premier va fi unul independent față de fosta Coaliție PNL-PSD-UDMR-USR, dar mai degrabă un prim-ministru politic decât unul tehnocrat. Vorbim de un nume-surpriză, potrivit surselor citate.
În spațiul public s-a vehiculat numele lui Eugen Tomac, europarlamentar și consilier onorific al președintelui Nicușor Dan. Aceasta ar fi, fără doar și poate, o variantă dorită de Cotroceni.
Dar rămâne de văzut dacă această variantă va fi și cea agreată cu liderii forțelor pro-occidentale ce vor participa la consultările de săptămâna viitoare.
Sorin Grindeanu a respins formarea unei majorități cu AUR
Întrebat despre varianta unui Guvern PSD-AUR-PACE, Sorin Grindeanu, șeful social-democraților, a respins scenariul creării unei majorități cu Alianța pentru Unirea Românilor.
„În urmă cu câteva zile, când am fost la consultări, am spus și înainte de asta, că nu facem majoritate cu AUR. Am spus aceste lucruri.
Și că, evident, a doua linie roșie e cea legată de o majoritate în fosta coaliție care să ducă, dacă s-ar putea constituțional, deși nu se poate, iarăși la un management de tip Ilie Bolojan, ceea ce PSD-ul nu poate să susțină”, a subliniat liderul social-democraților.
După ce a ieșit de la consultările de la Palatul Cotroceni, Gigi Becali, deputat neafiliat, a aruncat în spațiul public o informație-surpriză.
Potrivit lui Gigi Becali, în PNL sunt anumite grupări care ar susține un guvern minoritar, „numai că le e frică de Ilie Bolojan”.
„Ce să fiu eu de acord cu Ilie Bolojan? Hai să vă dau din casă! Și președintele mi-a spus. PNL-ul ar face, sunt anumite grupări din PNL care ar susține un guvern minoritar, dar numai că le e frică de Bolojan”, a spus latifundiarul din Pipera.
Săptămâna viitoare, președintele Nicușor Dan va chema partidele la o nouă serie de consultări. Tot atunci, potrivit surselor noastre, șeful statului ar urma să anunțe numele premierului desemnat.
Sorin Grindeanu: Noi am spus două lucruri la Cotroceni, că nu facem majoritate cu AUR şi a doua linie roşie e legată de o majoritate în fosta coaliţie care să ducă la un management de tip Ilie Bolojan / Mă aştept să existe a doua rundă de consultări
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat joi că PSD a spus două lucruri la Cotroceni, că nu fac majoritate cu AUR şi a doua linie roşie e legată de o majoritate în fosta coaliţie care să ducă la un management de tip Ilie Bolojan. El a subliniat că se aşteaptă să existe a doua rundă de consultări cu şeful statului.
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost întrebat despre varianta unui guvern PSD-PACE-AUR. „Spun, cred că pentru a suta oară, că noi am spus două lucruri la Cotroceni, în urmă cu câteva zile, când am fost la consultări, dar am spus şi înainte de asta, că nu facem majoritate cu AUR şi că, evident, a doua linie roşie e cea legată de o majoritate în fosta coaliţie care să ducă, dacă s-ar putea, constituţional, deşi nu se poate, iarăşi, la un management de tip Ilie Bolojan, ceea ce PSD-ul nu poate să susţină”, a arătat Grindeanu.
El a fost întrebat şi dacă şeful statului va avea o nouă rundă de consultări cu partidele, săptămâna viitoare. „Nu avem în acest moment o adresă de la Administraţia Prezidenţială cum că s-ar relua. Eu, cum am perceput discuţiile şi consultările din această săptămână, am mai spus, mi s-a părut că domnul preşedinte şi echipa domniei sale a strâns constrângerile pe care le are fiecare partid, adică acele linii roşii şi încearcă să găsească o soluţie pe care probabil o să o propună la runda a doua de consultări.
Bolojan: România, ca ţară, nu îşi mai poate permite ca în opoziţie să fie partide care, în afară de a contesta, nu au demonstrat niciodată nimic/ PNL nu este o clonă a USR, nici brelocul PSD
Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, atrage atenţia că, dacă partidele care s-au definit ”de sistem” vor continua să asigure ”o pseudo-stabilitate” şi în numele acesteia vor rămâne la guvernare, acest fapt nu va duce decât la consolidarea votului ”împotrivă”. ”România, ca ţară, nu îşi mai poate permite ca în opoziţie să fie partide care, în afară de a contesta, nu au demonstrat niciodată nimic”, spune Bolojan, subliniind că PNL nu este ”o clonă” a USR şi nici nu mai trebuie să accepte să fie ”brelocul” PSD.
„Dacă din nou toate partidele stau în guvernare şi doar asigură o pseudo-stabilitate, votul împotrivă se va consolida. România, ca ţară, nu îşi mai poate permite ca în opoziţie să fie partide care, în afară de a contesta, nu au demonstrat niciodată nimic. Eu am încredere acum, după zece luni de guvernare, că poţi schimba din guvernare foarte multe lucruri în aşa fel încât să limitezi efectele nocive ale guvernărilor care au lăsat de dorit, să stabileşti reguli care sunt valabile pentru toţi şi să pui în valoare comunităţile noastre”, a explicat Bolojan, vineri, la dezbaterea aniversară „PNL 151 de ani – Modernizare cu rădăcini”.
El a susţinut că oricât ar fi un guvern de bun şi oricât de stabilă ar fi o majoritate, ţara nu se va schimba doar de la Bucureşti, ci din comunităţile locale.
Bolojan a subliniat nevoia ca PNL să fie „mai clar din punct de vedere doctrinar”. Liderul PNL a vorbit şi despre relaţia partidului cu alte formaţiuni politice.
„Dacă înţelegem că PNL nu va fi niciodată o clonă a USR şi nici USR nu trebuie să fie o clonă a PNL, dar nici nu mai trebuie să acceptăm să fim brelocul PSD, ca să fie lucrurile cât se poate de clare, sub masca conservatorismului, atunci sunt convins că acest partid poate să obţină maxim posibil în condiţiile date, în 2028, să convingă mai mulţi cetăţeni că merită să voteze cu noi”, a argumentat liderul PNL.