Preşedintele Parlamentului European: Guvernul Marii Britanii nu a solicitat Bruxellesului propuneri privind Brexitul

"Marea Britanie nu a propus nicio alternativă, nimic care să fie credibil din punct de vedere legal şi pe care să se poată lucra", a declarat Sassoli după o reuniune cu liderii grupurilor politice din legislativul comunitar şi negociatorul şef pentru Brexit Michel Barnier, referindu-se la insistenţa noului guvern britanic de a se renunţa la aşa-numita "plasă de siguranţă" irlandeză sau "backstop".
Iulian Tudor
12 sept. 2019, 14:04
Preşedintele Parlamentului European: Guvernul Marii Britanii nu a solicitat Bruxellesului propuneri privind Brexitul

Guvernul britanic nu a făcut Bruxellesului niciun fel de noi propuneri privind Brexitul, a declarat joi preşedintele Parlamentului European, David Sassoli, relatează dpa şi Reuters.

Uniunea Europeană este pregătită să amâne data Brexitului din nou dacă Marea Britanie va furniza un motiv bun, precum evitarea unei ieşiri fără acord din blocul comunitar sau organizarea de alegeri generale, a spus el.

„Din nefericire, semnalele pe care le primim nu indică faptul că există vreo iniţiativă care ar putea redeschide negocierile. Nu aşa vedem noi lucrurile. Şi suntem nemulţumiţi din această cauză”, a mai spus David Sassoli.

Şeful legislativului comunitar a exclus de altfel, joi, orice acord de Brexit care să nu includă aşa-numitul „backstop”. Acest mecanism este menit să garanteze faptul că la frontiera dintre Irlanda şi Irlanda de Nord nu sunt impuse controale vamale sau de altă natură, potrivit Agerpres.

„Vrem un acord, dar suntem conştienţi că un acord fără ‘backstop’ nu ar funcţiona. Nu poate exista un acord fără ‘backstop’. Nu va exista unul”, a asigurat el în cadrul unui briefing de presă.

Sassoli a spus că orice plecare fără acord din UE va fi doar alegerea Marii Britanii şi că blocul comunitar este dispus să analizeze orice propuneri concrete noi pentru înlocuirea „plasei de siguranţă”, potrivit Agerpres.

Parlamentul European trebuie să voteze orice acord de Brexit convenit între UE şi Marea Britanie pentru ca acesta să intre în vigoare. Premierul britanic Boris Johnson susţine că ţara sa va ieşi din UE cu sau fără acord pe 31 octombrie.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Daniel Oprița pune condiții conducerii Stelei pentru prelungirea contractului: „Vreau să fac pasul la Liga 1!”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit după o carieră de peste patru decenii. Era special pentru toată lumea
Playtech.ro
Cât de des trebuie spălată plapuma ca să elimini bacteriile și acarienii
Adevarul
Confuzie la Washington și în Europa: Disputa privind adevărata origine a planului de pace pentru Ucraina declanșează o ruptură politică
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Fiul Luminiței Anghel își DISTRUGE părinții, după ce a ajuns să ceară bani pe TikTok: ”Copiii nu îți datorează nimic, nu au ales ei să se nască!”
MediaFlux
Cât de sănătoasă este pâinea cu maia. Mihaela Bilic dezvăluie adevărul despre cel mai căutat aliment al momentului
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume