Preşedintele Slovaciei avertizează că statele membre ale UE ignoră ingerinţele Rusiei în afacerile interne ale blocului comunitar

Andrej Kiska, preşedintele Slovaciei, a declarat, joi, că statele Uniunii Europene ignoră dovezile privind ingerinţele Rusiei în afacerile interne ale ţărilor din Blocul comunitar, precum şi efectul destabilizator al politicilor care vor creşte dependenţa Europei de resursele de energie din Rusia.
Iulian Tudor
18 mai 2018, 06:17
Preşedintele Slovaciei avertizează că statele membre ale UE ignoră ingerinţele Rusiei în afacerile interne ale blocului comunitar

„Vorbim deschis despre spioni ruşi activi în ţările noastre. Iar mulţi politicieni, inclusiv din ţara mea, închid ochii. Ne confruntăm cu propagandă şi activităţi ce ne atacă societăţile şi nu îi căutăm pe cei aflaţi la originea lor”, a declarat Kiska, citat de site-ul agenţiei de presă Reuters.

Cu toate acestea, spre deosebire de majoritatea statelor membre UE, Slovacia nu a expulzat niciun diplomat rus în contextul atacului neurotoxic asupra unui fost spion rus Serghei Skripal din Marea Britanie.

Citeşte şi Serviciile secrete ruse recrutează agenţi tineri din Estonia

Preşedintele slovac a fost critic şi la adresa proiectului Nord Stream 2, al cărui obiectiv este transportarea gazului natural din Rusia spre Germania, ocolind Polonia, Ucraina şi ţările baltice, potrivit Mediafax.

„Acest proiect are consecinţe politice serioase şi este un exemplu de interese economice pur egoiste în detrimentul stabilităţii şi prosperităţii vecinătăţii noastre imediate”, a avertizat Kiska.

DailyBusiness
Trump spune că Rusia și Ucraina sunt „poate foarte aproape” de un acord de pace, după întâlnirea cu Zelenski
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cel mai tare președinte din fotbal a povestit cum a ascuns valuta pe vremea comuniștilor: „Unde sunt banii, banditule?”
Capital.ro
Ion Iliescu a păcălit întreaga Românie. Adevărul despre Revoluția din 1989: A fost nevoie să fie inventat un dușman
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Alertă națională! Cazuri periculoase de gripă severă
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend