Preşedintele ţării, declaraţii şoc. „Obişnuiam să fiu gay, dar m-am vindecat”

Declarație șocantă făcută de președintele filipinez, Rodrigo Duterte. Acesta a mărturisit că "obișnuia să fie homosexual" înainte de a „se vindeca”.
Iulian Tudor
03 iun. 2019, 12:09
Preşedintele ţării, declaraţii şoc.

Șeful statului, cunoscut pentru declarațiile sale inedite, a făcut comentariul în timpul unui discurs în fața comunității filipineze, în timpul unei vizite înTokyo, scrie antena3.ro.

Duterte l-a acuzat pe oponentul și criticul său, senatorul Antonio Trillanes IV, că este homosexual, spunând că el însuși a fost „un pic gay” în timp ce era căsătorit cu Elizabeth Zimmerman, fosta sa nevastă. Mariajul celor doi a fost anulat în anul 2000.

Citeşte şi Rodrigo Duterte vrea să schimbe numele Filipinelor. Care ar putea fi noul nume al ţării

El a declarat apoi că a fost „vindecat”, după ce a cunoscut-o pe actuala sa parteneră, Honeylet Avancena. „Am devenit din nou bărbat! Atât de multe femei frumoase m-au vindecat. Am ajuns să urăsc apoi bărbații atractivi. Acum prefer femeile frumoase”, a spus Rodrigo Duterte.

Duterte are o istorie în declarații controversate și jignitoare la adresa comunității gay. În 2016, președintele filipinez l-a numit pe ambasadorul american „un nenorocit gay”, într-un discurs. În martie 2017, Duterte a susținut că este împotriva căsătoriilor între persoanele de același sex și că recunoașterea mariajului dintre persoanele gay este inacceptabilă. Ulterior, el a declarat că drepturile celor din comunitatea LGBT vor fi protejate cât timp este le președinte.

„Nu va exista nicio formă de opresiune, vă recunoaștem importanța în societatea noastră”, a spus Rodrigo Duterte la o conferință LGBT.

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Zero pentru Joao Paulo! Lovitura cruntă încasată de jucătorul FCSB tocmai la balul cu Argentina lui Messi
Capital.ro
Tragedia din Venezuela continuă să se agraveze. Bilanțul victimelor a crescut la 2.645 de morți și 12.666 de răniți
Playtech.ro
Topul amenzilor pe care le primesc românii vara. Ce nu ai voie să faci în trafic, puţini ţin cont de aceste reguli banale
Adevarul
Sute de turiști, filmați pe ascuns în camere de hotel. Imaginile intime erau vândute apoi pe Telegram
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur, atac uluitor în direct: ”Italian pervers și fițos, are și vreo două Mondiale câștigate! Nu ai fost antrenor niciodată și te compari cu Neymar?!”
MediaFlux
Alertă meteo. Zeci de județe intră sub avertizare de Cod Galben de furtuni și ploi puternice
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?