Preşedintele Tunisiei, spitalizat de urgenţă

Preşedintele tunisian Beji Caid Essebsi, 92 de ani, a fost spitalizat joi după ce a acuzat "o puternică stare de rău", a anunţat Preşedinţia tunisiană, informează AFP şi Reuters, preluate de Agerpres.
Filip Stan
27 iun. 2019, 13:19
Preşedintele Tunisiei, spitalizat de urgenţă

„Starea preşedintelui este critică”, potrivit unuia dintre consilierii săi, Firas Guefrech.

Essebsi, „victima unei puternice stări de rău a fost transferat la spitalul militar din Tunis”, a notat înainte de aceasta Preşedinţia pe pagina sa de Facebook, în condiţiile în care două atentate sinucigaşe au avut loc joi în capitala tunisiană, ucigând un poliţist şi rănind cel puţin opt persoane, potrivit autorităţilor.

Essebsi a mai fost spitalizat la sfârşitul săptămânii trecute, unul dintre consilierii Preşedinţiei dând asigurări că este vorba de un control medical de rutină, în timp ce altul evoca probleme de sănătate minore.

Aceste atentate fac să planeze din nou spectrul violenţei deasupra Tunisiei, în deschiderea sezonului turistic şi cu câteva luni înainte de alegerile prezidenţiale şi legislative, prevăzute să aibă loc în octombrie şi noiembrie.

Tunisia se confruntă cu grupuri militante care operează în zone izolate din apropierea frontierei cu Algeria după revolta care a dus la înlăturarea dictatorului Zine Abidine Ben Ali în 2011.

Securitatea s-a ameliorat în Tunisia după ce autorităţile au impus stare de urgenţă în noiembrie 2015, după două atacuri sângeroase – unul la un muzeu din Tunis şi altul pe o plajă din Sousse. Un al treilea atac a vizat gărzile prezidenţiale din capitală şi s-a soldat cu 12 morţi. Gruparea teroristă Statul Islamic a revendicat responsabilitatea.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Gică Hagi, revoluție la lot! Dezvăluiri din cantonamentul de la Mogoșoaia, chiar de la omul din interior: „Ceva ce dispăruse la echipa națională”
Capital.ro
ANAF impune un termen-limită pe 8 iunie 2026. Se depune obligatoriu această declarație. Cine este vizat de noua obligație fiscală
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
U Cluj, șanse mari să își piardă unul dintre cei mai importanți jucători: ”Nu cred că va rămâne la noi”
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți