Preşedintele Ucrainei: Rusia ar putea ataca Ţările Baltice sau state de la Marea Neagră

Preşedintele Ucrainei, Petro Poroşenko, a cărui ţară se confruntă cu un conflict în estul separatist prorus, a declarat, într-un interviu acordat la sfârşitul săptămânii trecute publicaţiei austriece Kurier, că şi alte state ar putea face obiectul unei agresiuni din partea Federaţiei Ruse, relatează luni agenţia de presă Unian.
Alina Costache
03 aug. 2015, 07:23
Preşedintele Ucrainei: Rusia ar putea ataca Ţările Baltice sau state de la Marea Neagră

„Putin va avansa atât de mult, cât îi vom permite noi – atât Ucraina, cât şi lumea întreagă. Este posibil să fie atacată Finlanda? Da, e posibil. Ar putea ataca el ţările baltice? Da. Statele de la Marea Neagră? Da. Ne luptăm în Donbas nu numai pentru independenţa ţării noastre, dar şi pentru democraţie, libertate şi securitate în Europa”, a afirmat Petro Poroşenko.

Acţiunile militare din Donbas, a estimat preşedintele ucrainean, ar putea fi doar începutul ocupaţiei ruse şi există o serie de direcţii în care Rusia ar putea lansa o ofensivă.

Federaţia Rusă este capabilă să ocupe ţările baltice – Letonia, Lituania şi Estonia – şi să ajungă în capitala Ucrainei în decurs de două zile, avertizase generalul ceh Petr Pavel, preşedinte al Comitetului Millitar al NATO, înainte de preluarea acestei funcţii – cea mai înaltă funcţie militară din Alianţa Atlantică -, la 1 iunie 2015.

Pe fondul ameninţării ruse, ministrul american al apărării, Ashton Carter, a anunţat la 23 iunie decizia Statelor Unite de a plasa preventiv tancuri şi armament greu în Europa de Est şi Centrală pentru asigurarea aliaţilor din regiune de sprijinul lor.

Astfel, Finlanda a anunţat recent măsuri de întărire a securităţii în jurul insulelor Aland – provincie autonomă – ca urmare a înrăutăţirii situaţiei geopolitice din regiunea Mării Baltice. Forţele armatei finlandeze se pregătesc pentru cazul apariţiei aici a „omuleţilor verzi” – aşa cum au fost denumiţi militarii ruşi care au apărut în Crimeea înainte de anexarea peninsulei de către Rusia, din cauză că purtau uniforme (de camuflaj) fără însemne.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce priorități are Raluca Zenga de când a divorțat. Fosta soție a lui Walter Zenga și-a schimbat complet traiectoria vieții
Capital.ro
Un traseu din România sălbatic, primitor și aproape uitat de turiști, promovat de presa străină
Playtech.ro
Comunele din România mai mari decât multe orașe. Au zeci de mii de locuitori și o duc bine din punct de vedere economic
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-A AFLAT! Cheloo a fost diagnosticat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?