Preşedintele Ucrainei: „Suntem pregătiţi pentru RĂZBOI TOTAL”

Preşedintele ucrainean, Petro Poroşenko, a declarat că ţara sa este ''pregătită pentru un scenariu de război total'', dar a spus că preferă o soluţie paşnică la conflict, potrivit unui articol care va apărea luni în cotidianul german Bild şi din care AFP publică duminică în avans unele extrase.
Alina Costache
16 nov. 2014, 17:41
Preşedintele Ucrainei:

„Ucraina a pus în aplicare tot ceea ce s-a anunţat referitor la acordul de pace, dar noi suntem gata de compromisuri şi credem că nu se poate soluţiona conflictul pe cale militară. Rusia, dimpotrivă, promite un lucru şi face exact contrariul a doua zi”, a denunţat preşedintele ucrainean.

”Nu vrem război, vrem pace şi ne batem pentru valorile europene. Dar, Rusia nu respectă nici un acord”, a afirmat Poroşenko.

”Nu mi-e teamă de un război cu trupele ruse şi suntem pregătiţi pentru un scenariu de război total”, a răspuns preşedintele ucrainean la întrebarea referitoare la un război cu Rusia.

”Armata noastră este în prezent într-o stare mai bună decât era în urmă cu cinci luni şi primim sprijin din lumea întreagă”, a explicat Poroşenko, adăugând: ”Nu există nimic mai mult care să ne dorim decât pacea, dar, din păcate, pentru moment trebuie să facem faţă celui mai rău scenariu”.

Kievul, comentează AFP, denunţă de peste o săptămână intrarea masivă în estul Ucrainei a unor tancuri şi trupe ruseşti, ceea ce a fost confirmat de NATO, dar Moscova a respins puternic.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Universitatea Craiova l-a pierdut înainte de Anul Nou: a reziliat unilateral! Exclusiv
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. S-a stins o mare legendă. A fost o figură emblematică: Realizările, modestia și exemplul său de perseverență vor rămâne vii
Playtech.ro
La ce folosesc micile cârlige de pe umeraşe: nu sunt doar pentru a agăţa hainele
Adevarul
Proprietarii mașinilor de lux trebuie să depună declarația 216 la ANAF până pe 31 decembrie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
`Nu îl vom mai vedea pe Michael Schumacher`. Ultima declarație oficială despre marele campion din Formula 1
MediaFlux
Vreme extremă în ianuarie! ANM anunță cum va fi vremea toată luna
stirilekanald.ro
„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend