Preşedintele Yemenului le cere rebelilor să se retragă din capitala Sanaa

Președintele din Yemen, Abd-Rabbu Mansour Hadi, le-a cerut sâmbătă rebelilor Houthi să părăsească capitala Sanaa și implicit sediile ministerelor ocupate, în primul discurs televizat susținut după ce a reușit să scape, luna trecută, din arestul la domiciliu.
Iulian Tudor
21 mart. 2015, 16:38
Preşedintele Yemenului le cere rebelilor să se retragă din capitala Sanaa

Președintele Hadi a făcut apel la toate părțile din Yemen să participe la convorbirile de pace din capitala saudită Riad, dar a jurat că drapelul național va flutura în bastionul Houthi de la Saada „și nu drapelul iranian”, un comentariu pe care probabil rebelii îl vor interpreta ca pe o chemare la arme, notează agenția de știri britanică, potrivit Agerpres.

Musulmanii șiiți Houthi, care sunt aliați cu Iranul, au ocupat Sanaa în septembrie și apoi au înconjurat reședința lui Hadi în ianuarie, determinându-l pe acesta să-și prezinte demisia și fiind arestat la domiciliu până luna trecută, când a reușit să fugă la Aden.

Președintele Hadi și miliția Houthi au ajuns să conducă centre de putere rivale în sudul și nordul Yemenului, suscitând temeri privind un război civil și dându-le mai mult spațiu de acțiune unor grupări jihadiste sunnite precum Al-Qaida.

Abd-Rabbu Mansour Hadi a spus că Yemenul trebuie să revină la situația politică de dinainte ca rebelii Houthi să preia controlul asupra Sanaa, restaurând constituția și implementând rezultatele procesului de dialog național și tranziția politică susținută de statele Golfului.

În discursului său, Hadi i-a numit puciști pe rebelii Houthi și a precizat că vrea să combată sectarismul. În ceea ce privește acuzațiile rebelilor Houthi că intenționează să susțină o mișcarea secesionistă în sud, el a precizat că fuga sa la Aden a avut drept scop păstrarea unității Yemenului.

CITEŞTE ŞI: Mare de sânge în Yemen: Patru terorişti sinucigaşi au luat 142 de vieţi

DailyBusiness
Ce mai poți să cumperi de 100 de lei în România anului 2025. Prețurile au crescut considerabil în ultimii ani
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
David Popovici, apariție rară alături de una dintre cele mai cunoscute vedete din România. Cine este femeia care l-a făcut să spună: ”Vor fi geloși”
Capital.ro
Planul lui Călin Georgescu pentru părăsirea României. Cum ar fi plănuit să plece în Viena: L-a angajat în mod fictiv
Playtech.ro
Cel mai mic preţ la curent electric, în noiembrie 2025. Hidroelectrica a ajuns pe locul al doilea
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
„25 de morți” pe Aeroportul Cluj. Este știrea momentului
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Mesajul transmis de Ionel Ganea, eroul de la Euro 2000, după dispariția lui Emeric Ienei
MediaFlux
Călătorii gratuite în toată Europa! Cum pot beneficia românii de acestea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai