Preşedinţie: Klaus Iohannis nu este obligat să se prezinte în faţa unei comisii parlamentare de anchetă

Mădălina Dobrovolschi, purtătorul de cuvânt al şefului statului, a declarat vineri că preşedintele Klaus Iohannis nu este obligat să se prezinte în faţa unei comisii parlamentare de anchetă, această obligativitate existând exclusiv pentru cei care ”lucrează în zona Guvernului”.
Filip Stan
28 apr. 2017, 11:02
Preşedinţie: Klaus Iohannis nu este obligat să se prezinte în faţa unei comisii parlamentare de anchetă

”Poate o comisie parlamentară de anchetă să invite orice persoană care lucrează în zona Guvernului sau a instituţiilor publice, însă dacă nu este vorba despre o astfel de persoană, această persoană vizată poate să primească invitaţia, dar poate să refuze participarea la o astfel de anchetă, fiind vorba de obligativitate doar în cazul care lucrează în zona Guvernului”, a precizat Mădălina Dobrovolschi întrebată dacă preşedintele Klaus Iohannis va merge, dacă va fi invitat, la comisia parlamentară de anchetă a alegerilor prezidenţiale din 2009, care ar urma să fie înfiinţată zilele următoare.

Dobrovolschi a subliniat că în acest moment singura anchetă a alegerilor prezidenţiale din 2009 este făcută de Parchetul General şi că o anchetă parlamentară nu poate să cerceteze o cauză, acţiune sau evenimente aflate deja în procedură judiciară.

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat joi, la Parlament, că nu exclude chemarea preşedintelui Klaus Iohannis la comisia parlamentară de anchetă privind alegerile prezidenţiale din 2009, precizând totodată că i se pare inadmisibil ca cineva din România să poată refuza să vină la o comisie de anchetă parlamentară.

Citeşte şi: Preşedinţia, despre invitarea lui Dragnea şi Tăriceanu la Cotroceni: S-a optat pentru o reprezentare cât mai largă a spectrului politic

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
U Cluj i-a găsit deja înlocuitor lui Jovo Lukic. Are 4 goluri în SuperLiga în 2026. Exclusiv
Capital.ro
Regula care schimbă tot pentru cei care locuiesc la bloc. Ce poate face Asociația de Proprietari: Nu există obligație din punct de vedere legal
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Bani și teren gratuit pentru tineri. Comisia Europeană va prezenta soluțiile de sprijin pe 18 și 19 iunie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți