Pretinsul califat al Statului Islamic din Siria va dispărea în cel mult o lună

Operaţiunile militare contra grupării Statul Islamic (SI) în Siria se apropie de final, iar jihadiştii vor fi dislocaţi într-o lună din ”buzunarele” pretinsului lor ”califat” din estul sirian, a declarat un comandant de rang înalt implicat în ofensivă. 
Filip Stan
25 ian. 2019, 10:59
Pretinsul califat al Statului Islamic din Siria va dispărea în cel mult o lună

”Operaţiunea forţelor noastre contra SI în ultima sa redută se apropie de sfârşit, iar combatanţii jihadişti sunt acum înconjuraţi într-un sector”, a declarat Mazloum Kobani, comandantul-şef al Forţelor Democratice Siriene (FDS), într-un interviu exclusiv acordat AFP joi, în apropiere de oraşul sirian Al-Hasakah, în nordul Siriei. ”Avem nevoie de o lună pentru a elimina ceea ce rămâne din SI în acest sector”, a adăugat el, potrivit news.ro.

Cu susţinerea coaliţiei internaţionale antijihadiste conduse de Statele Unite, FDS se pregătesc să încheie o operaţiune lansată la 10 septembrie cu obiectivul de a-i învinge pe jihadiştii din cadrul SI în bastioanele lor din Valea Eufratului, în estul Siriei.

Câteva sute de combatanţi din cadrul SI s-au retras într-o mână de cătune, în apropierea frontierei cu Irakul, care constituie ultimele ”buzunare” ale ”califatului” autoproclamat de SI în Siria şi Irak.

”Cred că în cursul următoarei luni vom anunţa în mod oficial sfârşitul prezenţei militare a acestui aşa-zis califat” în Siria, a declarat Kobani, potrivit news.ro.

Comandantul a explicat că bătălia a fost complicată de utilizarea de către SI a unor noi tactici – precum activarea unor ”celule adormite, recrutarea secretă a unor combatanţi şi operaţiuni sinucigaşe, atentate cu bombă şi asasinate”.

”Ne aşteptăm la o intensificare a (acestui tip) de operaţiuni SI contra forţelor noastre, odată ce vom fi pus capăt prezenţei lor militare” în ultimele rămăşiţe ale ”califatului”, a subliniat el.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Amendă de 6.000 de lei pentru români de Crăciun și Revelion. Interzis pentru românii care stau la bloc
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend