Preţul locuinţelor din Bucureşti a îngheţat în ianuarie

Preţurile cerute de proprietarii de apartamente din Bucureşti în ianuarie 2012 sunt similare cu cele din ianuarie 2011.
Andrada Ghira
31 ian. 2012, 10:23
Preţul locuinţelor din Bucureşti a îngheţat în ianuarie

În luna ianuarie, prețul mediu solicitat de proprietari pentru o garsonieră a fost de 37.500 euro, diferenţa faţă de aceeaşi lună a anului 2011 fiind de doar 100 de euro. Faţă de începutul lui 2010, preţul este cu 12% mai mic, se arată în monitorizarea realozată de portalul AnunţuriParticulari.

În cazul unui apartament de două camere, preţul se învârte în jurul valorii de 57.700 euro, mai mic cu 4% în comparaţie cu ianuarie 2011. Valoarea unui astfel de apartament a scăzut în medie cu aproximativ 16% faţă de perioada similară a anului 2010, când proprietarii solicitau un preț mediu de 68.900 euro.

O stagnare s-a observat şi în cazul apartamentelor de trei camere, faţă de ianuarie 2011 acestea menţinându-se în jurul valorii de 80.600 de euro. Pe un interval de 24 de luni, variaţia de preţ la apartamentele de 3 camere este de 15%.

Pe fondul unui număr de oferte mai mic la apartamentele de patru camere, acest tip de unităţi face excepţie, înregistrând în luna ianuarie o creştere de 4% faţă de începutul lui 2011. Astfel, preţul mediu cerut de proprietari ajunge la 103.400 euro, în scădere însă cu 17% faţă de preţul cerut în urmă cu doi ani.

 

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026. Primăriile iau date direct de la RAR
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul