Prețurile din supermarketurile din România, mai mari decât cele din Grecia. STUDIU

Un coș obișnuit de cumpărături este mai ieftin în supermarketurile din Grecia, în comparație cu alte orașe ca România, Germania, Franța, Anglia, Italia, Spania sau Portugalia.
Alina Costache
21 mai 2024, 16:56
Prețurile din supermarketurile din România, mai mari decât cele din Grecia. STUDIU

Prețul unui coș obișnuit de cumpărături din supermarketurile grecești este mai ieftin decât în România, Franța, Anglia, Italia, Spania, Portugalia sau Germania. Asta arată un raport realizat de Institutul de Cercetare a Comerțului Retail de Bunuri de Consum.

În urma unei cercetări bazate pe datele din platformele de comparare a prețurilor din fiecare țară, dar și a prețurilor din lanțurile de magazine, s-a putut observa că în Grecia alimentele sunt mai ieftine, comparativ cu alte țări din Uniunea Europeană.

România, țara în care viața e mai scumpă

În cadrul cercetării, au fost comparate prețurile pentru un total de 43 de categorii de produse. Datele includ atât prețurile produselor la ofertă, cât și produsele cu etichetă de marcă proprie din fiecare țară.

Compararea prețurilor medii ale coșurilor arată că toate cele cinci țări au un coș mediu semnificativ mai scump decât Grecia, şi anume cu 24% în Germania, cu 20% în Franța, cu 25% în Marea Britanie, cu 16% în Italia, cu 7% în Portugalia, în timp ce Spania și România sunt destul de aproape de Grecia, dar mai scumpe cu 5% şi respectiv 1%.

Imaginea rezultatelor se schimbă însă atunci când se elimină TVA-ul aferent fiecărei țări.

Compararea coșurilor în acest caz arată că toate cele șase țări au un coș mediu mai scump decât Grecia, şi anume Germania cu 31%, Franța cu 28%, Regatul Unit cu 33%, Italia cu 24%, Spania cu 12%, Portugalia cu 10% și România cu 6%.

Coşul produselor de bază a fost evaluat în Grecia la 160,33 euro cu TVA şi 138,86 euro fără TVA, în România la 161.28 euro cu TVA şi 146,69 euro fără TVA, în Spania la 167,78 euro cu TVA şi 155,14 euro fără TVA, Portugalia 171,38 euro cu TVA şi 152,01 euro fără TVA, în Italia 186,64 euro cu TVA şi 172,58 euro fără TVA, în Franţa 192,30 euro cu TVA şi 177,17 euro fără TVA, Germania 199,20 euro cu TVA şi 181,76 euro fără TVA şi în Marea Britanie 199,98 euro cu TVA şi 185.29 euro fără TVA.

Citește și: Guvernul Ciolacu vrea protejarea românilor în fața scumpirilor, la fel ca alte țări europene, precum Franța sau Grecia

Concluzia studiului este că în Grecia, supermarketurile le oferă clienților acces la produse la prețuri mai mici, acesta fiind rezultatul efortului făcut de furnizori și de comercianți de a ține prețurile sub control. În plus, de-a lungul timpului, s-a observat că Grecia a avut prețuri mai reduse în supermarketuri, comparativ cu țările analizate în cercetare.

Citește și: Cum să economisești bani la cumpărăturile zilnice. Iată 10 sfaturi eficiente

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Cine e vedeta din România apărută în tribune la Real – Bayern. Cum a reacționat când a văzut arena: ”Wow! Un copil fericit!”
Capital.ro
Reguli permis de conducere în 2026. Consecințe legale pentru conducătorii auto cu permisul expirat
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Povestea mai puțin cunoscută a lui Mircea Lucescu. Cum a ajuns să fie numit ”Il Luce” în Italia
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj