Prima reacție a lui Călin Georgescu, în urma deciziei CSAT. ”Nu putem permite ca poporul nostru să fie veșnic aservit manipulărilor unor instituții care conduc”

Călin Georgescu a avut o primă reacție, după ce CSAT a decis că a avut tratament preferențial pe TikTok, în timpul campaniei electorale.
Alina Costache
30 nov. 2024, 15:27
Prima reacție a lui Călin Georgescu, în urma deciziei CSAT. ''Nu putem permite ca poporul nostru să fie veșnic aservit manipulărilor unor instituții care conduc''

Călin Georgescu, unul dintre finaliștii alegerilor prezidențiale, a avut o primă reacție în urma deciziei CSAT. Acesta a comentat zvonurile potrivit cărora ar fi fost avantajat de TikTok, după ce ar fi încălcat normele electorale, alegând să nu marcheze toate clipurile cu electorale de campanie.

Din această perspectivă, CSAT a luat act de faptul că, în mod cert, rețeaua de socializare TikTok, prin neimplementarea Deciziei BEC, nu a respectat normele legale care reglementează desfășurarea procesului electoral, cu impact asupra rezultatului final al acestuia.

În acest sens, membrii Consiliului au cerut autorităților cu atribuții în domeniul securității naționale, celor cu atribuții în buna desfășurare a procesului electoral, precum și organelor de urmărire penală să întreprindă de urgență demersurile necesare, conform competențelor legale, pentru clarificarea aspectelor prezentate în ședința CSAT”, se arată în decizia CSAT.

Reacția lui Călin Georgescu

Călin Georgescu și-a susținut în continuare punctul de vedere, evitând să ofere un răspuns concret CSAT-ului, punând accentul pe libertatea oamenilor de a alege.

Oamenii au dreptul de-a alege, oamenii au puterea de-a alege, poporul român este singurul care contează! Se încearcă alocarea unui rezultat real al unui vot oricărei instituții, inclusiv TikTok, dar nimeni din mass media și politicienii actuali nu alocă credibilitatea reală și asumată poporului român.

Instituțiile statului creează din echilibru o instabilitate și din pace creează furie. Nu putem permite ca poporul nostru să fie veșnic aservit manipulărilor unor instituții care conduc poporul, dar care în fapt, la rândul lor, nu sunt conduse de popor. Dragă mass media, credeți doar ce spun oamenii. Drag popor, credeți doar în voi și calea spre lumină este în fața voastră”, a afirmat Călin Georgescu.
 

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Investiția fabuloasă făcută de Novak Djokovic în Grecia. Pentru ce a cheltuit aproape 20 de milioane de euro
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță și cântăreață. A fost una dintre cele mai originale și rafinate artiste
Playtech.ro
Cum se calculează pensia specială a unui judecător. De ce poate ajunge la peste 23.000 lei pe lună la doar 48 de ani
Adevarul
Cât de gravă e în realitate situația economiei României. Dezvăluirea unui analist despre criza cu care ne confruntăm
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România! Zona în care România s-a cutremurat
iamsport.ro
Atac ”incriminant” la adresa lui Hagi! De ce nu ar trebui să preia ”Regele” naționala: ”Știu ce făcea cu colegii de generație! Va fi foarte rău dacă vine”
MediaFlux
Lapoviță și ninsoare în mai multe zone din România, dar și depuneri de polei. Vremea se răcește în continuare, anunță ANM
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume