Prima reacţie a lui Gigi Becali după demisia lui Iohannis: „Trebuia să plece, măcar de onoare. Şi cu el, şi fără el, e tot aia”

Demisia lui Klaus Iohannis de la Palatul Cotroceni a creat un val de comentarii și speculații privind viitorul scenei politice. Printre cei care au reacționat s-a numărat și deputatul AUR Gigi Becali, care a declarat că decizia preşedintelui era inevitabilă și că aceasta nu va influența semnificativ evoluția politică din România.
Filip Stan
10 feb. 2025, 18:35
Prima reacţie a lui Gigi Becali după demisia lui Iohannis:

Gigi Becali a catalogat demisia lui Klaus Iohannis drept „un gest de onoare”, susținând că președintele nu avea altă opțiune decât să plece pentru a evita o situație penibilă, şi nu consideră că acest gest va oferi vreunui actor politic un avantaj.

„Și cu el (n.r. cu Iohannis), și fără el, tot același lucru este. Și cu el, și cu Bolojan, e tot aia. Trebuia să plece, măcar de onoare. Ce rost avea să mai stea două-trei luni? Se făcea de râs, toată lumea îi cerea demisia iar el să stea acolo”, a declarat Gigi Becali pentru Fanatik.

Deputatul AUR a subliniat că, în opinia sa, demisia lui Iohannis nu îi oferă vreun avantaj politic lui Călin Georgescu, candidatul independent care a terminat pe primul loc în turul întâi al alegerilor prezidențiale anulate de Curtea Constituțională. Becali este convins că Georgescu nu va mai avea șansa de a candida în noile alegeri.

„Nu mă interesează de Georgescu, e treaba lui. Nu e în favoarea lui Georgescu. Că doar n-o fi nebună Curtea Constituțională să-l lase pe Georgescu să mai candideze. N-o să-l lase, vorbește numai tâmpenii, cum să-l lase?”, a mai declarat Gigi Becali, pentru sursa citată.

Citeşte şi: Călin Georgescu jubilează: „Victorie pentru poporul român: Klaus Iohannis a demisionat! Reluaţi turul II!”

Între timp, Călin Georgescu a reacționat public la demisia lui Klaus Iohannis, considerând-o o victorie a poporului român. Acesta a transmis un mesaj pe platforma X, în care solicită reluarea turului al doilea al alegerilor prezidențiale.

„Victorie pentru poporul român – Klaus Iohannis a demisionat! Acum, este timpul să revenim la ‘statul de drept’ – reluați turul 2 al alegerilor!”, a scris Georgescu, în limba engleză.

Citeşte şi: Victor Ponta, după ce Iohannis a anunțat că demisionează: ”Ce BLESTEM pe România . Acum s-a încheiat!”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Cum a trăit Gigi Becali succesul Universității Craiova? „Și-a dat seama că e departe de ei”
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Urmează o nouă minivacanță pentru elevi în luna iunie. Elevii vor merge la școală doar trei zile
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tânărul din Arad suspect de hantavirus a fost confirmat pozitiv. Opt contacți ai pacientului, izolați pentru 21 de zile
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Infecția cu hantavirus din România nu se transmite de la om la om ci este tulpina transmisă de rozătoare, confirmă Institutul Cantacuzino
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi