Prima reacţie a lui Mircea Lucescu despre grupa României din preliminariile CM 2026. „Trebuie să câştigi meciurile”

România va juca în preliminariile Campionatului Mondial din 2026 în Grupa H, cu Austria, Bosnia Herțegovina, Cipru și San Marino. Prima clasată va accede direct la turneul final din SUA, Mexic şi Canada, iar echipe de pe locul doi va disputa un play-off de calificare.
Filip Stan
13 dec. 2024, 15:03
Prima reacţie a lui Mircea Lucescu despre grupa României din preliminariile CM 2026.
Prima reacţie a lui Mircea Lucescu despre grupa României din preliminariile CM 2026. "Trebuie să câştigi meciurile"

Prima reacţie a lui Mircea Lucescu despre grupa României din preliminariile CM 2026. Selecţionerul tricolorilor a analizat imediat grupa din aceste preliminarii şi a subliniat faptul că Austria este o echipă puternică, având în vedere forma arătată la Euro 2024, dar a atras atenția şi că orice este posibil, ținând cont că și Bosnia-Herţegovina a pus, în trecut, probleme României.

Citeşte şi: România, în Grupa H cu Austria, Bosnia-Herţegovina, Cipru şi San Marino în preliminariile CM 2026 din SUA, Canada şi Mexic

„Trebuie să câștigi meciurile, o grupă echilibrată, având în vedere performanțele Austriei. A terminat pe locul 1 grupa la Euro 2024, în fața Franței și a Olandei. Nu e o echipă ușoară. A învins Norvegia cu 5-1, acasă. Are jucători foarte buni, care joacă în Bundesliga, daca e o țară mai mică nu trebuie să zicem că e mai ușor. E o grupă care se joacă, avem șansă. Sunt mulțumit dacă ajungem la Campionatul Mondial, avem o echipă cu jucători buni, cu experiență la Campionatul European și în Liga Națiunilor, cu o medie de vârsta apropiată, sunt prieteni, grupul este unit.

Trebuie să analizăm echipele, nu e ușor nici cu Bosnia, am pierdut un meci cu ei și am câștigat unul în ediția precedentă din Liga Națiunilor. Și, ca toți jucătorii din zona ex-iugloslavă, sunt bătăioși. Trebuie să fim optimiști, să pregătim bine meciurile, jucătorii să fie atenți la echipele de club, să facă tot ce pot sa rămână titulari, când vin la lot să fie pregătiți. O calificare care se joacă cu mult entuziasm și sper să ajungem la Mondial.

Indiferent cu cine cazi, toate echipele sunt foarte bine pregătite. Și echipele mici sunt foarte bine pregătite, nu va fi simplu. Nu știu dacă vom merge la Mondial, vom încerca”, a spus Mircea Lucescu la Digi Sport.

Grupa H din preliminariile CM 2026: Austria, România, Bosnia-Herțegovina, Cipru, San Marino.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul