Primăria Capitalei garantează că pasajul de la Piaţa Sudului va fi funţional până pe 28 iulie

Pasajul rutier de la Piaţa Sudului va fi finalizat şi redat integral circulaţiei până cel târziu în 28 iulie, a anunţat, vineri, municipalitatea, precizând că primarul Capitalei i-a spus constructorului că este ultimul termen pe care îl acordă pentru finalizarea construcţiei, iar dacă nu va fi respectat, contractul va fi reziliat. Circulaţia prin pasajul Piaţa Sudului este deschisă, de o săptămână, pe câte un fir în ambele sensuri.
Iulian Tudor
05 mai 2017, 12:30
Primăria Capitalei garantează că pasajul de la Piaţa Sudului va fi funţional până pe 28 iulie

Potrivit municipalităţii, primarul general Gabriela Firea a primit asigurări de la reprezentanţii asocierii Astaldi – Euroconstruct, cu care s-a întâlnit joi, că pasajul Piaţa Sudului va fi terminat şi redat integral circulaţiei până cel târziu în 28 iulie.

Edilul a atras atenţia constructorului că acesta este ultimul termen pe care îl mai acordă pentru finalizarea construcţiei, în caz contrar contractul cu asocierea Astaldi-Euroconstruct va fi reziliat, scrie news.ro.

Primarul a mai spus că responsabilii Unităţii de Implementare a Proiectului, din cadrul Primăriei Capitalei, vor monitoriza permanent lucrările, „pentru a se asigura că se respectă obligaţiile asumate prin contract, iar raportările scriptice corespund cu realitatea din teren”.

Circulaţia prin pasajul de la Piaţa Sudului este deschisă din 28 aprilie pe câte un fir pe sens.

Citeşte şi Primăria Capitalei, proiecte noi de investiţii: spital metropolitan, locuinţe sociale, parc de distracţii şi acvariu public

Firea spunea, la sfârşitul lunii aprilie, că a stabilit o întâlnire cu constructorii pasajului, la care ar urma să ceară deschiderea în totalitate a circulaţiei prin pasaj în luna iulie, fiind de neacceptat termenul de 30 octombrie propus de aceştia, în condiţiile în care lifturile şi scările rulante, ultimele elemente necesare, ar urma să fie livrate în iunie.

Construcţia Pasajului Piaţa Sudului a început în primăvara anului 2014 şi trebuia terminată la sfârşitul anului 2015, dar pentru că acest lucru nu s-a întâmplat, termenul a fost prelungit până la 30 iunie 2016. Fiindcă nici acest termen nu a fost respectat, reprezentanţii municipalităţii au semnat Actul Adiţional la Contractul de finanţare, prin care administraţia este obligată să încheie lucrările până în decembrie 2018.

Investiţia este de 28,3 milioane de euro, din care finanţarea europeană este de 18,9 milioane de euro.

Pasajul de la Piaţa Sudului va avea o lungime de 356 de metri şi înălţimea de cinci metri. În plus, vor fi construite pasaje pietonale care vor face legătura cu staţia de metrou, iar trecerile de pietoni de la suprafaţă vor fi desfiinţate.

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Marian Golea prezintă zodiacul chinezesc iulie 2025. Ce zodii au karma grea în plină vară
Capital.ro
Permisul auto va fi înlocuit. UE a dat ordin României. Șoferii vor circula cu un nou tip de document
Playtech.ro
Vară deşertică în România. Prognoza meteo pentru următoarele săptămâni îngrijorează meteorologii
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Dezvăluiri din dosarul generalilor Coldea și Dumbravǎ: acuzații de filaj la avocați, afaceriști si magistrați. Cine e Sorin Georgescu
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Cum să îți răcorești locuința în zilele toride, fără aer condiționat. Trucul ingenios fără niciun cost
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Nicușor Dan, mai bogat cu 12 milioane de euro! Banii urmează să îi fie virați pe card
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Elena Udrea, în lacrimi de fericire. A fost răzbunată. A primit după gratii vestea bombă!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Se recalculează pensiile pentru 5 milioane de pensionari! Anunțul CNPP
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane