Primăria Capitalei oferă la schimb teren de peste 3.300 de metri pătraţi proprietarului Parcului Emil Gârleanu din Sectorul 3

Municipalitatea vrea să ofere la schimb un teren de peste 3.300 de metri pătraţi din strada Vulcan, proprietarului Parcului Emil Gârleanu din Sectorul 3 al Capitalei, la solicitarea acestuia, care ar urma să renunţe la obligaţia achitării de către primăria Sectorului 3 a unei sume de aproape 200.000 de euro reprezentând contravaloarea lipsei de folosinţă a terenului în perioada 2009-2011, potrivit unui proiect de hotărâre aflat, miercuri, pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB).
Alina Costache
16 iul. 2017, 06:46
Primăria Capitalei oferă la schimb teren de peste 3.300 de metri pătraţi proprietarului Parcului Emil Gârleanu din Sectorul 3

Astfel, Primăria Capitalei ar urma să îi ofere la schimb actualului proprietar al Parcului Emil Gârleanu din Sectorul 3 un teren de 3.324 de metri pătraţi din strada Vulcan Judeţul nr. 20-26 tot din Sectorul 3, proprietarul urmând să renunţe la obligaţia primăriei de a achita suma de 194.189 de euro reprezentând contravaloarea lipsei de folosinţă a terenului în perioada 2009-2011, aceasta fiind acoperită de cei 410 metri pătraţi în plus ai terenului pe care i-l va ceda municipalitatea.

Potrivit proiectului de hotărâre, pe terenul din strada Vulcan ar fi urmat să se construiască în 2011, din bugetul municipalităţii, o grădiniţă cu program prelungit cu 160 de locuri, pentru opt grupe de copii, obiectiv de investiţii la care s-a renunţat ulterior pe motiv că terenul este traversat de un canal termic.

„Menţionăm că aest imobil este afectat de reţea de termoficare, circuit primar, iar RADET Bucureşti este de acord cu devierea acesteia cu condiţia ca toate cheltuielile să fie suportate de domnul Paţac Radu Constantin”, explică Primăria Capitalei. Municipalitatea spunea, la începutul lunii iunie, că ia în calcul varianta de a cumpăra Parcul Emil Gârleanu dacă nu se va ajunge la o înţelegere pentru schimbul de terenuri cu proprietarul, potrivit news.ro.

Parcul Emil Gârleanu din Sectorul 3 al Capitalei, cu suprafaţa de 2.914 metri pătraţi, a fost retrocedat proprietarului printr-o dispoziţie din 2009 a fostului primar Sorin Oprescu. Municipalitatea spune că pe acest teren Primaria sectorului 3 a amenajat spaţii verzi şi spaţii de joacă pentru copii, fără respectarea legislaţiei şi fără să ţină cont că acel teren era în litigiu. Conform Direcţiei de Urbanism a Primăriei Capitalei, terenul respectiv este inclus într-o zonă amenajată ca spaţiu verde, cu locuri de joacă, fiind inventariat în Registrul Spaţiilor Verzi.

Citeşte şi Primăria Capitalei ar putea cumpăra Parcul Emil Gârleanu din Sectorul 3, retrocedat în 2009

Primarul Capitalei a anunţat, la începutul lunii aprilie, că va constitui un grup de lucru care să găsească soluţiile legale de recuperare a terenurilor din parcuri care au fost retrocedate din 2001, pe cale administrativă sau prin hotărâri ale instanţei, respectiv 36 de hectare de teren în parcuri, recuperate de proprietari în perioada 2001-2013 şi 23,5 hectare de spaţii verzi şi terenuri pe care sunt amenajate locuri de joacă, restituite conform legilor proprietăţilor în perioada 2001-2017, potrivit news.ro.

Gabriela Firea spunea că va solicita primarilor celor şase sectoare o situaţie centralizată a spaţiilor verzi şi a terenurilor pe care au fost amenajate locuri de joacă şi care, ulterior, au deveni proprietate privată prin retrocedare.

DailyBusiness
Milionari la guvernare. Miniștrii din guvernul Bolojan, între afaceri și averi
Spynews
Orașul italian care a fost numit cea mai subestimată destinație de lux din Europa. Este cunoscut drept "noua Toscana"
Bzi.ro
Andreea Bălan arată senzațional la 41 de ani! Și-a serbat ziua de naștere și a renunțat să mai facă asta – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Dezvăluiri. Firma care a intoxicat copiii cu mâncare stricată a primit peste 160.000 lei de la Guvernul României! Exclusiv.
Capital.ro
Călin Georgescu e distrus! Ultima sa speranță s-a stins azi, 25 iunie. Votul este definitiv
Playtech.ro
Ţările din Europa cu cea mai rapidă rețea de autostrăzi. Aici poți circula fără limită de viteză
DailyBusiness
ANAF a făcut anunțul despre impozitarea veniturilor. Care sunt românii vizaţi și obligațiile fiscale
Adevarul
O forță de securitate temută a început să patruleze străzile din Iran: „Este tulburător”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum va fi vremea în acest weekend la munte și la mare, în România. Prognoza completă
Spynews
Ultimele informații despre starea de sănătate a lui Mihai Leu. Anunțul făcut de Institutul Clinic Fundeni: “Pacientul este ...“
Evz.ro
Undă verde pentru M7. Ce stații de metrou va cuprinde nouă magistrală
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
kanald.ro
Patru burse școlare vor dispărea în anul școlar 2025 - 2026! Ministrul Educației a făcut anunțul
Cancan.ro
Sebastian a murit la doar un an și jumătate după ce tatăl său l-a uitat în mașina încinsă, timp de 3 ore 😢
Playsport.ro
S-a schimbat Codul Rutier din România, regula fermoarului devine obligatorie. Ce trebuie să facă șoferii în trafic
Capital.ro
O legendă a filmului a plecat pe scena cerurilor. O actriță cu un magnetism irezistibil. Un talent impresionant
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
„Ești și vei fi prima mea iubire!” Ionuț, tatăl a 3 copii, a murit după o banală durere de burtă! Greșeala fatală pe care a făcut-o i-a adus decesul câteva zile mai târziu. Familia este distrusă de durere
Doi tipi la pușcărie..
MediaFlux
Anunț pentru românii care au centrale termice! Se modifică prețul la gaze de la 1 iulie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce riscă România cu Oana Țoiu la Externe: pierderea credibilității, blocaje instituționale și slăbirea poziției în lume