Primăria Capitalei vrea să reabiliteze vechiul sediu din Regina Elisabeta cu 19,6 milioane de euro

Primăria Municipiului Bucureşti vrea să aloce 19,6 milioane de euro, fără TVA, pentru modernizarea şi reabilitarea vechiului său sediu din Bulevardul Regina Elisabeta, potrivit unui proiect de hotărâre, ce va fi discutat vineri în Consiliul General al Municipiului Bucureşti.
Filip Stan
22 apr. 2013, 18:17
Primăria Capitalei vrea să reabiliteze vechiul sediu din Regina Elisabeta cu 19,6 milioane de euro

Reprezentanţii municipalităţii au declarat, luni, că lucrările de modernizarea şi reabilitare a sediului vechi al PMB vor costa aproximativ 19,6 milioane de euro, fără TVA, şi că banii vor fi asiguraţi din bugetul municipalităţii, lucrările urmând să fie finalizate în teremen se doi ani de la începere, potrivit Mediafax.

Potrivit acestora, proiectul are în vedere şi transformarea mansardei imobilului în spaţii destinate birourilor, cu o suprafaţă totală de 2.000 de metri pătraţi, amenajarea şi dotarea corespunzătoare a unei arhive în subsolul imobilului, precum şi amenajarea şi dotarea la standarde europene a sălii Consiliului General.

Proiectul are în vedere şi realizarea lucrărilor de arhitectură, refacerea spaţiilor interioare, refacerea tuturor instalaţiilor existente şi montarea unei centrale termice performante, precum şi lucrări de anvelopare exterioare de conservare şi restaurare a elementelor de faţadă având în vedere valoarea istorică a clădirii care este monument istoric de categoria A.

Studiul de fezbilitate, elaborat de societatea Ambo Pro Design SRL, propune şi construcţia unei parcări subterane, pe trei niveluri, cu un număr total de 97 de locuri de parcare, la care se vor adăuga şi cele 42 de locuri din curtea interioară.

CGMB a aprobat, la jumătatea lunii mai a anului 2008, o investiţie de 53.470.000 de lei, respectiv 10.542.137 de euro, fără TVA, la un curs de 3,5 lei pentru un euro, pentru consolidarea vechiului sediu al PMB.

La sfârşitul lunii februarie, consilierii generali au aprobat suplimentarea cu peste 7,6 milioane de euro a fondurilor pentru consolidarea sediului municipalităţii, din Bulevardul Regina Elisabeta, banii fiind necesari ca urmare a suplimentării lucrărilor stabilite iniţial.

Primăria Capitalei s-a mutat în sediul de pe Splaiul Independenţei în martie 2010, pe perioada lucrărilor de consolidare şi reabilitare a clădirii de pe Bulevardul Regina Elisabeta.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Sigur regretă acum! Echipa din Serie A la care Cristi Chivu a fost propus înainte de Parma: „Nu prea are experiență”
Capital.ro
Secretul lui Ion Iliescu din perioada comunistă. Însuși Ceaușescu a știut ce se întâmplă: Tovarăș bun, însă are riscuri
Playtech.ro
Singurele mașini care pot depăși viteza maximă legală pe străzile din România. Situațiile excepționale din Codul Rutier
Adevarul
„Lui Trump îi va plăcea de Nicușor Dan”. Soluțiile unei experte de la Washington pentru reinventarea relațiilor româno- americane
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Mesajul din telefonul Ștefaniei Szabo schimbă tot! Ce i-ar fi cerut doctorița unui coleg, chiar înainte de a-și pierde viața
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Facturi mai mari de la 1 noiembrie! Anunț pentru milioane de români
stirilekanald.ro
"N-a făcut nici infarct, nici AVC, plămânii ei...." De ce a murit, de fapt, Ștefania Szabo! Legiștii au făcut descoperirea
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai