PRIMELE DEMISII în scandalul deţinuţilor care au scris cărţi în puşcărie

Au aparut primele reacţii în cazul scandalului celor peste 400 de cărţi scrise de deţinuţi în ultimii trei ani, cu gir universitar, publicate cu scopul de a le aduce autorilor lor reduceri ale pedepselor. Profesorii Marius Moga şi Alexandru Ionaş au demisionat din funcţiile deţinute în cadrul Universităţii Transilvania, respectiv Spiru Haret.
Iulian Tudor
11 ian. 2016, 08:46
PRIMELE DEMISII în scandalul deţinuţilor care au scris cărţi în puşcărie

La Brasov au survenit doua demisii din functie, dupa scandal scriitorilor din puscarii. Prima este cea a decanului de la Facultatea de Medicina, din cadrul Universitatii Transilvania, prof. univ. dr. Marius Moga, care a renuntat la functia de director de departament din cadrul Facultatii, pe care o castigase in urma cu cateva saptamani, potrivit adevarul.ro.

O alta demisie vehiculata este cea a unui decan de la Universitatea Spiru Haret, Alexandru Ionas, fost sef al IJP Brasov.

VEZI ŞI: PROFESORII care au coordonat cărţile scrise în PUŞCĂRIE de Becali, Voiculescu, Năstase sau Cristi Borcea

Pe lista universitarilor care au girat lucrările „savanţilor” din puşcării se află mai mulţi profesori din Braşov. Printre ei, nume sonore din lumea universitarilor: prof. univ. dr. Cristinel Ioan Murzea – decanul Facultăţii de Drept de la Universitatea Transilvania, prof. univ. dr. Marius Moga – decanul Facultăţii de Medicină, prof. univ. dr. ing. Miloşan Ioan – Universitatea Transilvania, prof. dr. ing. Florin Andreescu, prof. dr. ing. Radu Iovănaş – fost prorector Universitatea Transilvania Braşov. conf. univ. dr. Lazăr Cornel – Facultatea de Psihologie şi Pedagogie din Braşov, Universitatea Spiru Haret. , conf. univ. dr. Ilie Măgureanu – Facultatea de Ştiinţe Juridice şi Administrative – Univ. Spiru Haret Braşov. dr. ing. Ormenişan Alexe Nicolae – Universitatea Transilvania Braşov, conf. univ. dr. Danis Adriana – Universitatea Dimitrie Cantemir Braşov, prof. univ. dr. Ionaş Alexandru – decan în cadrul Universităţii Spiru Haret Braşov. conf. dr. Tiţa Nicolaescu Gabriel – Universitatea Transilvania Braşov şi conf. dr. ing. Msc. Walter Thierheimer – Universitatea Transilvania Braşov.

La fiecare carte considerată lucrare ştiinţifică, unui deţinut i se scad, potrivit legii 254/2013, câte 30 de zile din pedeapsă. Condiţiile ca acest lucru să se întâmple sunt ca un profesor universitar să ateste că respectiva lucrare are un subiect ştiinţific şi respectă canoanele ştiinţifice şi ca aceasta să fie publicată la o editură recunoscută.

CITEŞTE ŞI: Cărţile scrise de puşcăriaşii-vedetă din România pentru a scăpa de închisoare. Cele mai ciudate şi amuzante titluri

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
UPDATE Decizie pentru Horațiu Potra și Călin Georgescu. Potra, fiul şi nepotul său rămân în arest
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 17 ani: modul simplu de calcul
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde