Primii kilometri dați în circulație pe Autostrada Moldovei. Ciolacu: „Ne vom ține de cuvânt, până la finalul anului se vor da în circulație 130 de kilometri”

Primii kilometri de pe Autostrada Moldovei au fost dați în circulație, iar până la final de an vor fi inaugurați succesiv 130 de kilometri.
Alina Costache
07 nov. 2024, 19:23
Primii kilometri dați în circulație pe Autostrada Moldovei. Ciolacu:

Primii kilometri dați în circulație pe Autostrada Moldovei. Pe șantierul acestui tronson de autostradă s-a înregistrat un record prin mobilizare: peste 3200 de muncitori și peste 1000 de echipamente. „O mobilizare cum nu cred că a mai fost pe vreun șantier al unui obiectiv de infrastructură mare după 1989!”, a spus ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.

„Ne vom ține de cuvânt, până la finalul anului se vor da în circulație 130 de kilometri. Se face dreptate în Moldova. După 30 de ani, în sfârşit, vorbim de investiţii evidente, atât în infrastructură, cât şi în învăţământul dual. Reechilibrăm zonele de dezvoltare. În momentul în care ai autostrăzi, ai eficiență, competitivitate, vor veni, cum e normal, investiții. Sunt ferm convins că viitoarea provocare vor fi încărcări şi descărcări de pe autostradă, unde vor veni, cum e normal, investiţii. Investiţii în zona privată. Şi aici ne întoarcem la acel plan pe care îl avem pe următorii patru ani, de reindustrializare, de investiţie în zona de procesare”, a declarat Marcel Ciolacu.

Citește și Klaus Iohannis i-a întors spatele lui Viktor Orban. A coborât din BMW și și-a aranjat cravata, fără să-l bage în seamă pe premierul maghiar

„Important e că s-a pornit. Săptămâna viitoare, loturile 1 și 2, cele de la Buzău și Râmnicu Sărat, vor fi date în circulație. Vom avea în luna decembrie și lotul 3, dintre Focșani și Buzău. Și, de asemenea, loturile 1 și 2, între Ploiești și Buzău”, a spus, la rândul său, Sorin Grindeanu.

Citește și E oficial, Guvernul a desecretizat documentele. Vila de lux de pe Bd. Aviatorilor – destinaţie pentru Klaus Iohannis. Hotărârea de guvern este semnată de Nicolae Ciucă în 2022

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Singurul lucru care l-a surprins pe Șumudică după România – San Marino. „Eu nu înțeleg. E de divizia B”
Capital.ro
EXCLUSIV. Makaveli, față în față cu Dan Andronic. Dezvăluiri din dosarul lui Călin Georgescu: Ăia sunt banii despre care ei vorbesc
Playtech.ro
Cât plătești pentru asigurarea de sănătate în 2025 dacă nu ai venituri. Calculul complet pentru 1 lună, 6 luni și un an
Adevarul
Te sună „banca” și vrea datele tale? Cum recunoști o tentativă de fraudă și ce ai de făcut
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Nicușor Dan a anunțat moartea unui membru fondator al USR. Mesajul plin de durere al președintelui României: „Ne-a părăsit...”
iamsport.ro
Șumudică a numit adversara pe care nu o vrea ”sub nicio formă” la baraj: ”Prefer Italia!”. Cu ce națională speră să pice România
MediaFlux
Lovituri pe toată linia pentru români. Toate măsurile din pachetul 2
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume