Primul declin puternic din ultimul deceniu în industria auto: Producţia şi exportul de automobile au scăzut cu opt la sută

În lipsa unor noi modele, producţia de maşini a scăzut cu 8,2% în primele şapte luni ale acestui an, în timp ce exporturile s-au micşorat cu 8,4%, acestea fiind cele mai abrupte scăderi din ultimii zece ani.
Iulian Tudor
24 aug. 2016, 07:14
Primul declin puternic din ultimul deceniu în industria auto: Producţia şi exportul de automobile au scăzut cu opt la sută

Programarea lansării noilor modele Logan şi Sandero facelift în toamna acestui an, alături de intrarea în producţie la Craiova a modelului Ford Ecosport abia în a doua jumătate a anului trecut au atras o diminuare a pro­duc­ţiei de maşini noi, atât la Craiova, cât şi la Mioveni, potrivit datelor Asociaţiei Pro­du­cătorilor şi Importatorilor de Auto­mobile (APIA), scrie ZF.ro.

Totodată, luna trecută au fost asamblate 29.932 autovehiule, cu 16,6% mai puţin decât în luna precedentă, în condiţiile în care în ultimii ani producţia din iulie accelera tocmai pentru a acoperi şi luna august, când uzinele intră în perioada de remont. Mai mult, comparativ cu iulie 2015 declinul este de 24%, în condiţiile în care anul trecut se produceau în iulie aproape 40.000 de maşini la Mioveni şi Craiova. În aceste condiţii, producţia totală din primele şapte luni a scăzut cu 8,2%, la 231.206 unităţi. Dintre acestea, 205.466 au fost produse de către Dacia, în scădere cu 7% faţă de perioada similară a anului trecut şi 25.740 de către Ford, cu 15% sub nivelul din 2015. Potrivit unor surse apropiate Automobile Dacia, declinul de la Mioveni a fost determinat de un planning de livrare la export, iar maşinile care apar în cantităţi mai mici pe iulie nu au fost livrate, dar sunt în parcul uzinei.

În total, în primele şapte luni ale acestui an au fost exportate 209.050 de maşini, în scădere de 8,4% comparativ cu perioada similară din anul 2015, aceasta fiind rezultatul scăderilor înregistrate în şase din cele şapte luni ale acestui an comparativ cu lunile similare din 2015.

Cel mai exportat model în primele şapte luni din 2016 a fost Dacia Duster cu 115.405 unităţi, în creştere cu 15,7% faţă de 2015. SUV-ul reprezintă în intervalul ianuarie-iulie 55% din total exporturi.

Citeşte şi Maşinile cu motoare Diesel şi pe benzină ar putea să dispară

 

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Naomi Osaka, criticată dur pentru intrarea spectaculoasă de la Australian Open. Cine o atacă pentru apariție
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Când se încălzeşte vremea în Bucureşti: prognoza meteo până la final de ianuarie, conform Accuweather
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Minorii care i-au luat viața adolescentului de 15 ani din Timiș ar fi sacrificat o găină pentru a acoperi urmele agresiunii. Unul dintre suspecți a fost filmat în timp ce se plimba cu trotineta victimei
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
Se taie pensiile românilor. Cine vor fi cei afectați în februarie
stirilekanald.ro
El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day