Primul MEDICAMENT pentru tratarea cancerului la sân, aprobat în Statele Unite

Autorităţile americane au anunţat că au aprobat un medicament biotehnologic al companiei Roche ca fiind primul medicament ce poate fi folosit pentru tratarea cancerului la sân înainte de intervenţia chirurgicală, relatează Associated Press.
Alina Costache
30 sept. 2013, 18:00
Primul MEDICAMENT pentru tratarea cancerului la sân, aprobat în Statele Unite

Administraţia pentru alimente şi medicamente a aprobat produsul Perjeta pentru femeile care au o formă incipientă de cancer la sân, dar care se confruntă cu un risc ridicat ca boala să se extindă şi la alte părţi ale corpului, scrie Agerpres.

Operaţia chirurgicală pentru eliminarea tumorilor este în general primul pas în tratarea celor mai multe forme de cancer. Perjeta este primul medicament aprobat ca măsură înainte de operaţie.

CITEŞTE ŞI Rechinii, speranţa femeilor: Anticorpii acestor vieţuitoare ar putea trata cancerul de sân

FDA a accelerat procesul de aprobare pe baza unui studiu ce a arătat că femeile cărora le-a fost administrat medicamentul ca tratament iniţial au şanse mai mari să scape de cancer în 12 săptămâni decât femeile cărora le-au fost administrate combinaţiile vechi de medicamente.

Totul despre acest medicament găsiţi AICI

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce a pățit soția unui celebru fotbalist la Cupa Mondială 2026. Motivul pentru care a fost nevoită să adopte o ținută surprinzătoare
Capital.ro
Miliarde în joc: piața ambalajelor inteligente și expansiunea care nu se vede la raft
Playtech.ro
Ce salarii au nepalezii, srilankezii și indienii în țările lor. De aceea aleg să muncească în România
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?