Primul sondaj după turul 1 al prezidenţialelor. Surprize imense în opţiunile românilor pentru parlamentare

Partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), condus de George Simion, a depășit PSD în preferințele de vot ale românilor, potrivit unui sondaj de opinie realizat de AtlasIntel în perioada 26-28 noiembrie 2024.
Filip Stan
28 nov. 2024, 20:37
Primul sondaj după turul 1 al prezidenţialelor. Surprize imense în opţiunile românilor pentru parlamentare

Studiul a fost realizat pe un eșantion de 2.116 respondenți și a relevat că AUR se află pe primul loc cu 22.4% din intențiile de vot, urmat de PSD cu 21.4%, iar pe locul al treilea se află Uniunea Salvați România (USR), cu 17.5%.

În urma acestora, Partidul Național Liberal (PNL) înregistrează 13.4%, iar UDMR ar intra în Parlament cu un procent de 5.5%.

Studiul nu măsoară efectele posibile ale deciziei de joi a Curții Constituționale de a cere renumărarea voturilor din primul tur al alegerilor prezidențiale, o mișcare care ar putea influența opțiunile electoratului.

Sondajul sugerează, de asemenea, că alte partide din spectrul politic românesc încep să câștige teren. Printre acestea, Partidul Oamenilor Tineri (POT), care îl susține pe Călin Georgescu, și partidul S.O.S România, condus de Diana Șoșoacă, sunt foarte aproape de pragul electoral de 5%, ambele având 4.6% din intențiile de vot.

Citeşte şi: Circul continuă! BEC nu poate respecta termenul CCR: Renumărarea votului durează pînă duminică seară, la ora 22.00

Mai multe formațiuni politice mici sunt, însă, și în afacerea pragului electoral. Astfel, Forța Dreptei și SENS înregistrează 2.5%, REPER 1.5%, Partidul Drept 0.9%, iar alte partide au valori mult mai mici, cu procente sub 1%.

Ceea ce ar putea fi de interes pentru analiza politică este faptul că partidele suveraniste – inclusiv AUR și altele care sprijină o viziune similară – au un total de aproximativ 30% din intențiile de vot, apropiindu-se de procentul total de 36% pe care l-au înregistrat George Simion și Călin Georgescu în primul tur al alegerilor prezidențiale.

Sondajul a fost realizat prin metoda de recrutare digitală aleatorie și are o marjă de eroare de ±3%, cu un nivel de încredere de 95%. Potrivit legii, difuzarea de sondaje de opinie este interzisă cu 48 de ore înainte de vot, iar în această perioadă, prezentarea de astfel de studii este suspendată.

Citeşte şi: Victor Ponta: „CANDIDATUL lui Iohannis a făcut sub 1 milion de voturi și Iohannis crede că trebuie să anuleze votul”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Gigi Becali a reacționat după ce Victor Angelescu a vorbit despre arbitrajele FCSB. „Bă, vă bag pe toți în sac!”. Exclusiv
Capital.ro
ANM a emis Cod galben de caniculă pentru șase județe din vestul României. Temperaturile vor ajunge până la 35 de grade în cursul zilei de duminică, 15 august
Playtech.ro
Merită panourile fotovoltaice dacă ai o factură de numai 150 de lei? De la ce consum începe să fie atractivă investiția
Adevarul
„Ce salariu v-ar mulțumi în Botoșani?” Răspunsurile care au devenit virale: „Până în 30.000 de lei. Mai exact? 50.000”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un incident cumplit a avut loc în apropierea Capitalei. O mașină a fost strivită între două camioane
iamsport.ro
Scouterii vin la derby-ul Rapid - Dinamo! Grameni, pe radarul unei echipe din Europa League. Există interes și pentru Alex Dobre
MediaFlux
Se spune sau nu „La mulți ani!” astăzi, de Sfânta Maria? Diferența dintre Sf. Maria Mare și Mică
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat