Primul sondaj oficial pentru alegerile prezidențiale! Cine este pe primul loc și cine intră în turul 2. Cifrele care vor răsturna toate așteptările politice

Primul sondaj oficial care conturează rezultatele votului pentru președinția României a fost comandat de România TV. Cifrele răstoarnă toate speranțele politice ale liderilor de azi.
Filip Stan
16 iun. 2024, 21:44
Primul sondaj oficial pentru alegerile prezidențiale! Cine este pe primul loc și cine intră în turul 2. Cifrele care vor răsturna toate așteptările politice
Primul sondaj oficial pentru alegerile prezidențiale! Cine este pe primul loc și cine intră în turul 2. Cifrele care vor răsturna toate așteptările politice

Un sondaj SOCIOPOL, realizat la comanda România TV, arată faptul că primul-ministru Marcel Ciolacu conduce cursa pentru alegerile prezidențiale din această toamnă. Pe locul 2 se clasează liderul AUR, George Simion.

Citește și: George Simion își anunță OFICIAL candidatura la prezidențiale. ”Contracandidații mei sunt obosiți. Nu au ce oferi românilor! Voi fi un președinte tânăr și energic, care să lucreze 24/24 pentru poporul său”

Primul sondaj oficial pentru alegerile prezidențiale

Conform sondajului, Marcel Ciolacu are 31%, ceea ce înseamnă că intră în turul 2 fără niciun efort, fiind urmat de George Simion cu 17%, total neașteptat. Potrivit acestor cifre, în turul 2 pentru alegerile prezidențiale ar urma să intre șeful PSD, Marcel Ciolacu, și șeful AUR, George Simion. Pe locul 3 se află Mircea Geoană cu 15%, iar pe locul 4 Nicolae Ciucă cu 13%.

Cum arată clasamentul posibililor candidați la alegerile prezidențiale:

Marcel Ciolacu – 31%

George Simion – 17%

Mircea Geoană – 15%

Nicolae Ciucă – 13%

Diana Șoșoacă – 7%

Dintre cei aflați în acest top, singurul care și-a depus candidatura a fost George Simion, în cadrul unui eveniment grandios organizat la Arenele Romane din București, în fața a mii de susținători.

Alegerile prezidențiale din acest an vor avea loc pe 15 și 29 septembrie. Sondajul a fost realizat pe un eșantion de 1.002 persoane, în perioada 11-15 iunie 2024, prin metoda interviurilor telefonice.

Citește și: Marcel Ciolacu aruncă bomba. Ce spune despre candidatul PSD la prezidențiale. ”Sunt ferm convins că va câștiga”

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Triplul campion din SuperLiga a ajuns șofer pe Uber: „Fac mai mulți bani decât din fotbal”
Capital.ro
Plata pensiilor în iunie 2026. Când vin banii prin Poștă și pe card. Calendar modificat luna viitoare
Playtech.ro
Se schimbă regulile salariilor în România. De ce nu vei mai putea fi plătit mai prost doar pentru că lucrezi în provincie
Adevarul
Drumurile care au rezistat aproape două milenii. Cum arată șoselele de piatră construite de romani în Dacia
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat să își vândă fotbalistul pentru 4.000.000 de euro: ”A cerut o sumă enormă”
MediaFlux
Rusia a livrat muniții nucleare către depozitele din Belarus. Mutare periculoasă pe flancul estic al NATO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi