Primul tronson al bulevardului Buzeşti-Berzei-Uranus, finalizat în iulie. Vezi cum arată FOTO

Primarul General, Sorin Oprescu, a verificat joi stadiul lucrărilor la bulevardul „Diametrala nord-sud Buzeşti-Berzei-Uranus". Edilul speră ca prima etapă a proiectului, mai exact tronsonul dintre Piaţa Victoriei şi strada Vasile Pârvan, să fie finalizată până la sfârşitul lunii iulie.
Cristiana Ionescu
13 iun. 2013, 14:19
Primul tronson al bulevardului Buzeşti-Berzei-Uranus, finalizat în iulie. Vezi cum arată FOTO

Sper ca în cel mai scurt timp să reuşim să redăm circulaţiei un nou bulevard, adevărata coloană vertebrala a circulaţiei din Centrul Bucureştiului, ce va funcţiona ca alternativă pentru Calea Victoriei şi ruta b-dul Lascar Catargiu, b-dul Magheru şi b-dul Dimitrie Cantemir. În acest moment, se lucrează la ultimul tronson al primei etape a bulevardului care leagă Piaţa Victoriei de str. Vasile Pârvan. Acum sunt aproape finalizate lucrările la reţelele edilitare şi se mai lucrează la carosabil şi la calea de rulare a tramvaiului” , a declarat Sorin Oprescu.

Bulevardul Buzeşti-Berzei-Uranus este un bulevard cu câte două benzi pe sens şi banda pentru biciclişti, cu trotuare cu o lăţime cuprinsă între trei şi cinci metri şi linie de tramvai pe zona mediană, reprezentând o alternativă pentru ruta bulevardelor Lascăr Catargiu – Magheru – Dimitrie Cantemir, dublată de Calea Victoriei.

Proiectul are trei etape, prima vizând tronsonul dintre Piaţa Victoriei – Vasile Pârvan, a doua, Vasile Pârvan – Piaţa George Coşbuc, iar a treia, Piaţa George Coşbuc – Gara Progresul.

În 25 martie, Primăria Capitalei a început lucrările de demolare a Halei Matache, care erau necesare pentru a face loc magistralei rutiere Buzeşti-Berzei, monumentul urmând să fie reconstruit, folosind elementele arhitecturale cu valoare de patrimoniu, pe un amplasament din apropiere.

„Hala Matache – o să o facem încet, încet şi o să o terminăm. Va fi vorba de câteva luni de la începerea acestor lucrări. E marcat locul, este al nostru, mai avem de demolat acolo o rămăşită din clădirile vechi, care nu este clădire de patrimoniu”, a explicat Oprescu la momentul demolării monumentului de patrimoniu.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Marian Aioani, făcut praf după gafa comisă în Georgia – România 1-1: ”Nu e normal! Gândește-te dacă ai o problemă”
Capital.ro
Românii care primesc bani din străinătate. Când poți fi verificat. Documentele pe care le pot cere banca sau ANAF
Playtech.ro
Cât costă să montezi un aparat de aer condiționat în 2026. Prețurile au crescut înainte de sezonul cald
Adevarul
Imagini șocante cu un student care a murit încătușat de polițiști în timp ce făptașul era lăsat liber: „Nu cred că ai fost înjunghiat, amice”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Avea ofertă de la sfertfinalista Champions League, dar a ales un salariu ”de 20 de ori mai mare”: ”Am greșit!”
MediaFlux
Obligații noi pentru cei care stau la bloc. Vecinii pot obține acum daune mari în instanță
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți