Curtea de Apel Ploieşti a amânat procesul lui Kovesi cu postul TV Antena 3 UPDATE

Curtea de Apel Ploiești a amânat, miercuri, pentru 4 aprilie, judecarea procesului dintre procurorul-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, și postul de televiziune Antena 3 și mai mulți jurnaliști.
Iulian Tudor
22 feb. 2017, 06:04
Curtea de Apel Ploieşti a amânat procesul lui Kovesi cu postul TV Antena 3 UPDATE

UPDATE La primul termen de la Curtea de Apel Ploiești, a fost prezentă Laura Codruţa Kovesi, celelalte părți lipsind. Kovesi a fost asistată de o avocată din Baroul Sibiu.

Instanța a dispus amânarea judecății în acest dosar, având în vedere cererile formulate de Antena 3 și celelalte părți, care au invocat fie necesitatea angajării unui avocat, fie lipsa acestuia sau nevoia studierii actelor. Astfel, a fost stabilit un nou termen pentru data de 4 aprilie.

UPDATE Laura Codruţa Kovesi a fost surprinsă de jurnalişti ieşind de la Curtea de Apel Ploieşti, acolo unde are loc primul termen în procesul intentat de aceasta postului de televiziune Antena 3.

„Mă aflu aici pentru o cauză privată, motiv pentru care nu fac niciun fel de declaraţii”, a spus Codruţa Kovesi. 

Miercuri, la Curtea de Apel Ploieşti, are loc primul termen, după strămutarea de la Curtea de Apel Piteşti, în procesul intentat de procurorul-şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, postului de televiziune Antena 3 şi mai multor angajaţi ai acestuia, potrivit news.ro.

Dosarul, care între iunie 2016 şi ianuarie 2017 s-a aflat pe rolul Curţii de Apel Piteşti, a fost stămutat prin decizie a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, fiind scos de pe rolul instanţei piteştene în 19 ianuare.

Aceasta este pentru a doua oară când instanţa supremă decide strămutarea dosarului în care şefa DNA îi denunţă pe jurnalişti ai Antenei 3 pentru că ar fi acuzat-o, pe post, de muşamalizarea anchetei în dosarul lui Mircea Băsescu.

În 21 aprilie 2016, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis strămutarea dosarului în care procurorul-şef al DNA a dat în judecată mai mulţi jurnalişti şi postul de televiziune Antena 3, de la Curtea de Apel Bucureşti, unde era înregistrat din 29 decembrie 2015 şi avusese primul termen în 23 martie.

Cererea de strămutare a fost formulată de către Mugur Ciuvică, Bianca Grigore, Răzvan Savaliuc, Mihai Gâdea, Radu Tudor şi SC Antena 3 SA, cei pe care Kovesi i-a dat în judecată, în nume personal, după afirmaţiile făcute pe postul deteleviziune în legătură cu dosarul „Bercea – Mircea Băsescu”.

Dosarul trimis la Curtea de Apel Piteşti a fost înregistrat în 3 mai, iar primul termen de judecată după strămutare a fost stabilit în 8 iunie.

În 16 octombrie 2015, Tribunalul Bucureşti a decis ca şefa DNA, Laura Codruţa Kovesi, să primească 250.000 de lei daune morale, în dosarul în care a dat în judecată Antena 3, cerând despăgubiri de un milion de lei, pentru acuzaţiile de muşamalizare a anchetei în dosarul lui Mircea Băsescu.

Tribunalul Bucureşti a admis în parte acţiunea Laurei Codruţa Kovesi şi a obligat în solidar Antena 3 şi pe Mihai Gâdea, Mugur Ciuvică, Bianca Nae, RaduTudor şi Răzvan Savaliuc să-i plătească procurorului-şef al DNA 250.000 de lei.

Acţiunea a fost depusă de către Codruţa Kovesi, în nume personal, în februarie 2015, la Tribunalul Bucureşti şi are ca obiect daune morale „pentruafirmaţii mincinoase care au creat un grav prejudiciu de imagine şi au adus ogravă atingere demnităţii umane”.

DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Mesajul astrelor pentru zodii, sâmbătă, 21 iunie. Fecioarele trebuie să facă o schimbare
Capital.ro
Lege nouă după moarte. Se schimbă regulile în România pentru locurile de veci din cimitir. Va fi direct
Playtech.ro
Ventilația încrucișată nocturnă, varianta rapidă prin care răcoreşti casa fără aerul condiţionat. Ce trebuie să faci exact?
DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Adevarul
Trump se teme că Iranul va deveni o „nouă Libie”: „Ar prefera o înțelegere”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Locul de vis, unde mereu te simți ca la BAC. Dai un test ca să vezi ce tot globul își dorește
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul asistentei moarte la Spitalului Județean Sibiu! Ce mărturisiri fac colegii ei
Cancan.ro
TRAGEDIE în lumea sportului! Vedetă a culturismului, ucisă cu ciocanul de soț 😱
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Capital.ro
ANAF a dat ordin. Limită de la Fisc pentru proprietarii de terenuri. Ești obligat să te înregistrezi
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Amenzi pentru chiriașii care nu au noua adresă în buletin. Legea a intrat deja în vigoare
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații