Procesul torţionarului Alexandru Vişinescu, comentat pe larg în presa internaţională

Torţionarul Alexandru Vişinescu s-a prezentat, miercuri, la Curtea de Apel Bucureşti, acolo unde a avut loc procesul în care este acuzat de moartea a 12 deţinuţi politici în perioada în care a condus Penitenciarul Râmnicu Sărat. Evenimentul a fost comentat pe larg în presa internaţională.  
Alina Costache
25 sept. 2014, 20:02
Procesul torţionarului Alexandru Vişinescu, comentat pe larg în presa internaţională

Jurnaliştii străini au comentat pe larg prezentarea torţionarului Alexandru Vişinescu, miercuri, la Curtea de Apel Bucureşti, acolo unde a avut loc procesul în care este acuzat de moartea a 12 deţinuţi politici în perioada în care a condus Penitenciarul Râmnicu Sărat.

Într-o sală de judecată înţesată de oameni din Bucureşti, România a luat în cele din urmă măsuri pentru o reconciliere cu trecutul său comunist, aflat sub spectrul brutalităţii. La 25 de ani de la căderea regimului Ceauşescu, România a deschis, miercuri, pentru prima dată un proces împotriva unui individ acuzat de crime comise în timpul celor 40 de ani de regim comunist, scrie în ediţia de joi The Guardian.

Alexandru Vişinescu, în vârstă de 88 de ani, este acuzat de crime împotriva umanităţii pentru rolul său de fost comandant al Penitenciarului Râmnicu Sărat unde era închişi deţinuţii politici.

Jurnaliştii de la France Press au publicat un interviu cu Alexandru Vişinescu în care acesta spune că nu a făcut decât să execute ordinele primite.

„Dacă chiar am făcut ceva rău, de ce m-au ţinut acolo 8 ani? Tot timpul mi-au dat note foarte bune pe timpul cât am fost acolo. De ce nu vorbesc la direcţia generală?”, spune Alexandru Vişinescu în interviul citat de France Press.

Publicaţia britanică The Telegraph compară cazul Vişinescu cu procesele naziştilor de la Nuremberg. Jurnaliştii relatează că torţionarul este acuzat de crime împotriva umanităţii.

 „Alexandru Vişinescu, în vârstă de 88 de ani, este acuzat de instituirea unui regim de exterminare, prin înfometare şi bătăi, în una dintre cele mai cunoscute închisori din România”, explică ziarul britanic.

Jurnaliştii americani de la Global Post precizează că procesul este foarte important pentru Europa de Est, unde mulţi dintre responsabilii pentru crimele din timpul comunismului au scăpat fără a fi pedepsiţi.

DailyBusiness
Ryanair, bonusuri pentru angajații care depistează bagajele de mână neconforme. 2,5 euro pentru fiecare troler supradimensionat
Spynews
Motivul pentru care Claudia Pătrășcanu a dat-o iar în judecată pe Bianca Drăgușanu! Informații și declarații exclusive despre noul proces
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Echipa de start la FCSB – Aberdeen! Gigi Becali scoate un jucător important din echipă: Ngezana și Mihai Popescu, titulari! Update exclusiv
Capital.ro
Marele actor a murit! Lumea l-a iubit enorm. Îi făcea pe toți să râdă. Adio, maestre!
Playtech.ro
Impozitul pe locuințe va crește cu 70% din 2026. Premierul Ilie Bolojan, avertisment pentru primari
Adevarul
De ce avem farmacii la fiecare colț de stradă? România, pacientul anxios cu geanta plină de pastile
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. „Femeie, ești normală?”. Cea mai frumoasă jurnalistă TV a apărut într-o rochie transparentă la ziua de naștere a fiicei de 2 ani
kanald.ro
BREAKING NEWS Incendiu puternic în centrul Bucureștiului! Arde un cunoscut restaurant
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Aflat la un restaurant din Sibiu, David Popovici i-a șocat pe cei care se aflau în preajma lui. Cum s-a comportat
MediaFlux
Hidroelectrica, anunț pentru sute de mii clienți privind convenția de consum: Puteți cere actualizarea
stirilekanald.ro
„S-a pus în mijlocul căii ferate și făcea cruce” Denisa a murit lovită de tren, în timp ce vorbea cu iubitul la telefon! Declarațiile șocante ale martorilor despre fata de 15 ani
Cine este Andrei, polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului nepalez. Ce pedeapsă a primit agresorul