Procesul Turceni-Rovinari, în care Ponta şi Şova sunt acuzaţi de fapte de coruţie, amânat trei luni

Procesul Turceni-Rovinari, in care fostul premier Victor Ponta si fostul senator Dan Sova sunt judecati pentru fapte de coruptie, a fost amanat trei luni.
Filip Stan
03 iun. 2019, 13:50
Procesul Turceni-Rovinari, în care Ponta şi Şova sunt acuzaţi de fapte de coruţie, amânat trei luni

Un complet de 5 judecatori a decis ca urmatorul termen din acest caz sa fie pe 9 septembrie, ora 12:00. La termenul de astazi au fost audiati ca martori trei juristi de la Complexul Energetic Rovinari, care au dat detalii despre modul in care societatea a incheiat mai multe contracte de asistenta judiciara cu casa de avocatura Sova si asociatii.

Amanarea procesului se suprapune si cu vacanta judecatoreasca care este in perioada 1 iulie – 31 august a fiecarui an.

Completul de 5 judecatori de la Inalta Curte are pe masa apelul facut de DNA impotriva deciziilor de achitare date in acest caz, in mai 2018.

Victor Ponta a fost achitat pentru infractiunile de fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la evaziune fiscala si spalare de bani, iar Dan Sova a fost achitat pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata, evaziune fiscala si spalare de bani.

De asemenea, au fost achitati si fostul director al Complexului Energetic Rovinari Laurentiu Ciurel, acuzat de catre DNA de trei infractiuni de abuz in serviciu, si fostul director economic al Complexului Energetic Turceni Laurentiu Graure.

In schimb, fostul director al Complexului Energetic Turceni Dumitru Cristea a fost condamnat la patru ani de inchisoare pentru abuz in serviciu si la plata unor daune de peste doua milioane de lei.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă face furori cu ipostazele în care se pozează. Cum îi înnebunește pe bărbați
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Este obligatoriu pentru românii care locuiesc la ultimul etaj. Amenzile pot ajunge până la 10.000 de lei
Playtech.ro
Cât câștigă un farmacist la Farmacia Tei în 2026. Rețeaua se extinde și caută personal
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Peste Anghel Iordănescu, Mircea Lucescu și Emeric Ienei! Medicul Generației de Aur a numit cel mai bun selecționer al României!: ”L-aș pune în vârful piramidei”
MediaFlux
Biblia și ”Planul Divin”, secretele lui Donald Trump. Nouă ore de rugăciuni pentru strategia militară a SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi