Procurorii au deschis două dosare penale în legătură cu nerespectarea normelor sanitare la Congresul PNL

Procurorii au deschis două dosare penale în care sunt efectuate verificări în legătură cu nerespectarea normelor sanitare de prevenire a răspândirii epidemiei de COVID-19 în timpul desfăşurării Congresului PNL la Romexpo pe 25 septembrie, au declarat miercuri surse judiciare.
Filip Stan
08 dec. 2021, 15:58
Procurorii au deschis două dosare penale în legătură cu nerespectarea normelor sanitare la Congresul PNL

Potrivit surselor citate, cele două dosare nu sunt instrumentate de procurorii de la Secţia de Urmărire Penală şi Criminalistică din cadrul Parchetului General, ci de alte unităţi subordonate.

Dosarele au fost deschise in rem şi vizează săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu şi zădărnicirea combaterii bolilor, conform Agerpres.

Partidul Naţional Liberal a fost amendat cu 10.000 de lei de către Poliţia Capitalei după Congresul din 25 septembrie, pentru nerespectarea normelor de protecţie sanitară, respectiv pentru că nu au fost luate măsurile necesare pentru a-i determina pe participanţi să poarte mască şi să păstreze distanţarea fizică.

De asemenea, Poliţia Capitalei a sancţionat firma de pază de la Congresul PNL cu o amendă de 5.000 de lei pentru că avea obligaţia, conform contractului încheiat cu organizatorii, să înştiinţeze de urgenţă cu privire la nereguli – nerespectarea distanţei fizice şi nepurtarea corespunzătoare a măştii de protecţie.

Citeşte şi: AUR critică dur măsurile de relaxare anunţate de Guvern: „Se insistă cu restrângerea drepturilor. Nicolae Ciucă şi Raed Arafat continuă să inducă panică”

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Juan Bauza, la Rapid?! Negocieri avansate între argentinian și Victor Angelescu. Exclusiv
Capital.ro
Adrian Negrescu: Legea salarizării este necesară, dar a fost făcută „parcă cu ChatGPT”. Economistul avertizează asupra riscurilor
Playtech.ro
Unde vor învăța din toamnă elevii cu media 10 la Evaluarea Națională. Ce licee au ales cei mai buni candidați din țară
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Giovanni Becali l-a enervat la culme pe Costin Ștucan: ”Bă, dar ești chiar ultimul om?”
MediaFlux
Rusia ajută Iranul în războiul împotri va SUA. Atacurile Teheranului asupra unor instalații CIA ridică semne de întrebare (Reuters)
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România