Producătorii de medicamente cer continuarea actualizării listei de compensate şi gratuite

Asociaţia Română a Producătorilor Internaţionali de Medicamente (ARPIM) a solicitat, luni, Ministerului Sănătăţii şi Guvernului să continue procesul de actualizare a listei cu medicamente compensate şi gratuite pentru toţi pacienţii români care au nevoie de molecule de ultimă generaţie.
Iulian Tudor
10 nov. 2014, 11:24
Producătorii de medicamente cer continuarea actualizării listei de compensate şi gratuite

Actualizarea integrală este necesară pentru că în continuare bolnavii de cancer, cei cu afecţiuni cardiace, hepatită C şi mulţi alţii nu vor avea încă acces la terapii noi, potrivit unui comunicat emis de ARPIM.

Anul acesta, lista de medicamente compensate şi gratuite a fost actualizată de 2 ori, cu 40 de medicamente noi. (…) Introducerea terapiilor noi este un semn bun pentru pacienţii acestei ţări, mai ales că studiile arată că speranţa de viaţă a oamenilor este direct corelată cu accesul acestora la tratamente de ultimă generaţie. În perioada 2000-2009, speranţa de viaţă a crescut cu 1,74 ani. 73% din această creştere se datorează medicamentelor inovatoare. De aceea, mesajul nostru pentru cei responsabili de accesul nostru la sănătate este acela de a continua procesul de actualizare a listei de medicamente compensate şi gratuite, cu celelalte 120 de medicamente care sunt depuse spre evaluare şi care pot schimba viaţa pacienţilor în bine„, a declarat preşedintele ARPIM, Călin Gălăşeanu.

Totodată, asociaţia şi-a arătat deschiderea pentru dialog cu autorităţile române şi şi-a oferit expertiza astfel încât procesul pentru deschiderea listei de medicamente compensate „să poată fi finalizat conform standardelor europene şi în cel mai scurt timp posibil”.

Citeşte şi: REVOLTĂTOR. Nereguli ALARMANTE descoperite în farmaciile din România

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?