Producţia de gaze naturale a României va creşte în următorii trei ani până la 10 milioane tone

Producţia de gaze naturale a României va creşte în următorii trei ani, până la 10 milioane tone echivalent petrol (tep) în 2021, în timp ce importurile vor scădea la 900.000 tep în 2018 şi se vor menţine constante până în 2021, arată Prognoza echilibrului energetic publicată recent de Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză (CNSP).
Iulian Tudor
17 iun. 2018, 11:25
Producţia de gaze naturale a României va creşte în următorii trei ani până la 10 milioane tone

Astfel, producţia de gaze va creşte de la 8,76 milioane tone echivalent petrol (tep) în 2018 , la 9,19 milioane tep în 2019 (plus 4,9%), la 9,62 milioane tep în 2020 (plus 4,7%) şi la 10,02 milioane tep în 2021 (plus 4,2%).

Anul trecut, producţia de gaze naturale a României a fost de 8,33 milioane tep.

În 2018, România va importa 900.000 tep de gaze naturale, în scădere cu 4,7% faţă de 2017, urmând să se menţină constantă această cantitate, de 900.000 tep, până în 2021.

Resursele energetice ale României vor ajunge în 2018 la 42,95 milioane de tone echivalent petrol (tep), în creştere cu 0,9% faţă de anul trecut, potrivit documentului publicat de CNSP.

Din totalul resurselor energetice, 41,75 milioane tep sunt resurse de energie primară, din care 25,54 milioane tep reprezintă producţia, 13,14 milioane tep – importul, iar 3,075 milioane tep constituie stocul de la începutul anului. De asemenea, 1,2 milioane tep reprezintă stocul de energie în transformare.

Cea mai mare parte a acestor resurse, respectiv 32,27 milioane tep, se va duce în consumul intern al ţării, iar 6,41 milioane tep vor reprezenta exporturi.

Din totalul consumului intern, 3,24 milioane tep sunt pentru consumul în sectorul energetic, 1,01 milioane tep reprezintă pierderile, iar 25,24 milioane tep sunt disponibile pentru consumul final.

Pentru următorii trei ani, resursele energetice vor fi în creştere, urmând să ajungă la 43,76 milioane tep în 2021.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu românii implicați în accidentul de coșmar din Turcia. Microbuzul în care se aflau, izbit frontal de o altă mașină. Precizări de la MAE
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
Vacanța de lux din Egipt s-a transformat într-un coșmar pentru nişte turişti. Ce au găsit când au ajuns la hotelul din Hurghada
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ionuț, un tânăr de 22 de ani din Prahova, este căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors
iamsport.ro
O veste bună și una foarte proastă pentru suporterii Stelei
MediaFlux
Horoscop 27 mai. Ziua în care revin emoții și persoane din trecut. Zodiile care azi riscă să piardă tot
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți