Produsele cele mai nocive de la Lidl, Carrefour, Profi, Kaufland și Mega Image. Românii ar trebui să le evite complet

Românii sunt avertizați să evite produsele nocive de la Lidl, Carrefour, Profi, Kaufland și Mega Image, pentru că afectează organismul. Nutriționiștii atrag atenția asupra pericolelor la care ne expunem în momentul în care alegem să mâncăm în mod frecvent astfel de produse.
Alina Costache
14 ian. 2025, 10:04
Produsele cele mai nocive de la Lidl, Carrefour, Profi, Kaufland și Mega Image. Românii ar trebui să le evite complet

Produsele  nesănătoase sunt la tot pasul în marile lanțuri de supermarketuri și chiar dacă nu fac bine organismului, sunt foarte gustoase și preferate de majoritatea românilor. Medicii nutriționiști încearcă să îi avertizeze pe consumatori să evite unele alimente.

Produsele preferate de români care fac rău organismului

O nutriționită a dezvăluit lista cu produsele cele mai nocive. Pe primul loc se află brânza topită, care, din păcate, este extrem de consumată. Pe locul doi se regăsesc cuburile pentru supă, cu diferite arome de carne.

Mai departe, sunt sucurile din fructe, iaurturile destinate copiilor, fulgii de fasole și de cartofi, supele la plic, jeleurile, gogoșile, mezelurile, ceaiurile la sticlă, sosurile care conțin mult zahăr, biscuiții și anumite tipuri de pâine. Produsele cu 0% zahăr reprezintă un pericol pentru sănătate deoarece conțin foarte multe uleiuri.

Citește și: Reduceri masive la Lidl. Produsele care se vând la prețuri incredibil de mici după sărbători

Consumatorul, dacă primește informațiile pe etichetă și nu le citește, pot exista foarte multe legi, care nu vor rezolva nimic. Ar trebui să existe o educație alimentară, a stilului de viață, care să fie introdusă încă din școală.

Dacă noi nu am mai cumpăra anumite produse, nici producătorii nu ne-ar mai oferi alimente de proastă calitate.Frecvența consumului acestor alimente contează foarte mult. Unii, le consumă zilnic. În cazul unor anumite produse, nu doar că „există posibilitatea de a duce la anumite boli.

Din punct de vedere nutritiv, alimentele și-au schimbat structura, nu mai au aceeași valoare nutritivă ca acum câțiva ani. De asemenea, vorbim și despre controlul produselor alimentare.

Nu ar trebui să intre pe piață astfel de produse, trebuie să existe niște standarde clare ce trebuie verificate, din partea autorităților române. Atât la vamă, cât și-n magazine. Iar noi, consumatorii, să citim etichetele, să nu mai cumpărăm tot felul de porcării”, a explicat nutriționista.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
U Cluj a anunțat antrenorul pentru sezonul viitor! Șefii “șepcilor roșii” trag linie la finalul stagiunii: “La ce buget avem, a fost peste așteptări”
Capital.ro
Ministerul Muncii schimbă regulile pentru orele suplimentare. Bugetarii care vor primi spor de până la 100%
Playtech.ro
Fântână, fosă septică sau canalizare? Costuri ascunse, avize și obligații legale pentru terenuri
Adevarul
Orașul în care stațiile de metrou arată ca niște palate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Storiana a încetat din viață în mod subit. Colegii ei din Timișoara sunt în stare de șoc: „Te vom păstra mereu în amintirea noastră”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat blatul care o făcea pe FCSB campioană. Dezvăluire în direct: ”El făcea prețurile”
MediaFlux
PAPARAZZI Primele imagini cu Cristian Boureanu după ce s-a întors de la Suvivor! Afaceristul și-a lăsat barbă și a continuat yoga la piscină VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi