Produsul iubit de români în perioada comunismului a revenit pe rafturile magazinelor. În depozit, prețul este de doar 0.80 lei

Un produs dulce, extrem de căutat în perioada comunismului, a revenit pe rafturile magazinelor din România.
Alina Costache
12 mart. 2025, 19:57
Produsul iubit de români în perioada comunismului a revenit pe rafturile magazinelor. În depozit, prețul este de doar 0.80 lei

Un produs dulce, extrem de căutat în perioada comunismului, a revenit pe rafturile magazinelor din România. Acesta se vinde cu doar 0,80 de bani la en-gross. Acesta a fost foarte îndrăgit de cei care au prins perioada comunismului, stârnind sentimentul de nostalgie în rândul celor care nu au uitat gustul unic. De-a lungul timpului, acest produs dulce a rămas neschimbat și continuă să reprezinte un simbol al copilăriei.

Citește și: Produsul periculos din marile magazine Lidl, Kaufland, Carrefour şi Auchan. Este adorat de copii, dar poate avea efecte devastatoare asupra sănătăţii

Pufuleții dulci, produsul care a reapărut pe rafturile magazinelor

Perioada comunismului nu a fost una deloc bogată atunci când a venit vorba de dulciuri, căci ofertele erau limitate, iar multe dintre produsele de care ne bucurăm astăzi, erau aproape imposibil de găsit. Pe acele vremuri, nu existau numeroase deserturi, iar opțiunile erau extrem de  reduse. Cu toate acestea, dulciurile regăsite la magazine erau extrem de apreciate de români, aceștia savurându-le și bucurându-se din plin de aroma lor.

Printre aceste produse se numără și pufuleții dulci. Biluțele mici și colorate, cu diverse arome, au reapărut pe rafturile magazinelor din țara noastră, oferindu-le celor care își doresc o gustare delicioasă, amintindu-le de trecut. Acum, aceștia sunt realizați după o rețetă care conține  făină de porumb, zahăr, sirop de glucoză, amidon, coloranți, E-uri și arome.

Comercianții profită de revenirea acestui produs pe piață, prețurile crescând semnificativ, mai ales în mediul online. În magazine, o pungă de pufuleți dulci are un preț de 0,80 de lei, ceea ce înseamă că un bax de 25 de pungi la 25 de grame ajunge la 19,84 lei, potrivit Cancan.

Iată și câteva exemple de prețuri pentru pufuleții dulci, care au reapărut pe piață:

-bax de 30 de pungi de pufuleți dulci (25 de grame) – costă 33,32 de lei
-bax de 25 de pungi de pufuleți dulci (25 de grame) – costă 44,62 de lei
-bax de12 păhărele de pufuleți dulci (20 de grame) – costă 23, 26 de lei

Citește și: Din ce e făcut parizerul ieftin din supermarketuri. Secretul despre produsul de 5 lei pe care Lidl, Kaufland, Auchan sau Carrefour nu vor să îl știi. Carnea a fost înlocuită cu tot felul de chimicale

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Românii din această țară sunt direct vizați de aceste schimbări. În ce condiții vor putea ieși la pensie
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
ANAF trimite românilor decizii de impunere pentru banii câștigați. E vizată perioada 2021 – 2024
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România