Profesorul din Drobeta Turnu Severin suspectat că ar fi luat mită la BAC a fost eliberat

Profesorul din Drobeta Turnu Severin suspectat că ar fi luat mită la bacalaureat, de la domiciliul căruia au fost ridicaţi 15.000 de lei şi 2.500 de euro şi care a fost reţinut, luni noapte, de către procurori a fost eliberat, marţi, de Tribunalul Mehedinţi, având interdicţia de a părăsi localitatea.
Iulian Tudor
09 iul. 2013, 18:16
Profesorul din Drobeta Turnu Severin suspectat că ar fi luat mită la BAC a fost eliberat

Profesorul de limba şi literature română Marius Arbănaş a fost prezentat, marţi seară, Tribunalului Mehedinţi, cu propunerea de arestare preventivă pentru 29 de zile, fiind acuzat de ar fi luat mită pentru a facilita mai multor elevi promovarea bacalaureatului, transmite Mediafax.

La ieşirea din sala de judecată, apărătorul profesorului, Marian Valon, a declarat că judecătorul de şedinţă nu şi-a însuşit propunerea de arestare preventivă a procurorului de caz, astfel că dascălul va fi eliberat în cursul serii de marţi, după ce expiră ordonanţa de reţinere.

Aceeaşi sursă a mai precizat că profesorul a primit interdicţia de a părăsi localitatea.

Profesorul din Drobeta Turnu Severin suspectat că ar fi luat mită la bacalaureat, de la domiciliul căruia au fost ridicaţi 15.000 de lei şi 2.500 de euro, a fost reţinut, luni noapte, iar alţi trei profesori, între care şi fiica acestuia, sunt cercetaţi în libertate, pentru fapte de corupţie.

Şeful Direcţiei Generale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Mehedinţi, Remus Luca, declara că profesorul reţinut împreună cu cei trei dascăli cercetaţi în stare de libertate sunt acuzaţi de trafic de influenţă şi luare de mită.

„Ofiţerii DGA – Serviciul Teritorial Mehedinţi au efectuat, sub directa coordonare şi supraveghere a procurorului de pe lângă Tribunalul Mehedinţi, un număr de patru percheziţii domiciliare la patru locaţii din Drobeta Turnu Severin. Este vorba despre domiciliile a patru profesori din cadrul a două unităţi şcolare, licee din Drobeta Turnu Severin. Cei patru profesori sunt acuzaţi de fapte de corupţie, în special trafic de influenţă şi luare de mită. Nu este vorba despre un proces generalizat de fraudare a examenului de bacalaureat, ci sunt cazuri punctuale”, a declarat Luca.

Profesorul Marian Arbănaş este pensionat, dar a păstrat în cursul anului şcolar 2012 – 2013 patru ore pe săptămână la Colegiul Pedagogic „Ştefan Odobleja”, fiind chemat la audieri în calitate de membru al uneia dintre comisiile examenului de bacalaureat din Drobeta Turnu Severin, deşi calitatea de pensionar nu permite repartizarea sa într-o astfel de comisie.

Între ceilalţi trei profesori audiaţi în noaptea de luni spre marţi se află şi fiica sa, de asemenea profesor la Colegiul Pedagogic „Ştefan Odobleja”, un alt profesor de la aceeaşi unitate de învăţământ, cel de-al patrulea dascăl audiat fiind de la Liceul „Domnul Tudor”, din municipiu.

Potrivit anchetatorilor, percheziţiile de luni au fost făcute în baza unor plângeri depuse, în dosar fiind audiaţi şi mai mulţi elevi.

De la domiciliile celor patru profesori s-au ridicat înscrisuri, obiecte şi sume de bani, surse din rândul anchetatorilor declarând că de la domiciliul profesorului Marius Arbănaş s-au ridicat 15.000 lei şi 2.500 euro.

În judeţul Mehedinţi, promovabilitatea la examenul de bacalaureat în sesiunea iulie 2013, înainte de soluţionarea contestaţiilor, este de 46,9%, în timp ce în iulie 2012 a fost de 30,8%.

Cele patru persoane, între care şi profesorul Marius Arbănaş, au fost duse la audieri, luni seară, la Parchetul Tribunalului Mehedinţi, după încheierea percheziţiei la locuinţa profesorului Arbănaş.

DailyBusiness
Victor Ponta, mesaj dur pentru Oana Țoiu după anunțul retragerii trupelor americane din România: ”Când vezi o funcție în față, te-ai răzgândit, sunt buni Trump și Vance”
Spynews
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
Capital.ro
Verdict definitiv pentru Călin Georgescu. Hotărârea Tribunalului București a fost dată azi, 30 octombrie
Playtech.ro
Ce acte trebuie pentru partajul casei și cum se stabilește cota fiecărui soț
Adevarul
Marius Lulea prevestește finalul Guvernului Bolojan în ianuarie: „Va fi aruncat la coșul de gunoi. PSD va depune moțiune”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Anuntul momentului! Ce trebuie să știe toți românii
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Tatăl lui Costel Gâlcă, administrator la scara de lângă cea distrusă de explozia din Calea Rahovei, interviu pentru Mediaflux: Sperăm să ne mutăm, dar fără gaze VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
VIDEO Ștefania Szabo, doctorița care a murit în camera de gardă, înmormântată în uniforma medicală. Obiectul care va fi pus în sicriul directorului medical al Spitalului din Buzău
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai