Profitaţi de ULTIMUL WEEKEND CALD din an! Vin ploile şi NINSORILE. Vezi unde cad PRIMII FULGI DE NEA

Administraţia Naţională de Meteorologie a anunţat, joi, că sfârşitul de săptămână care se apropie va fi ultimul din an în care se vor mai înregistra temperaturi ridicate. De luni, vremea se va răci accentuat, iar la munte, în nordul şi în centru ţării vor cădea primele ninsori din această iarnă.
Iulian Tudor
21 nov. 2013, 13:17
Profitaţi de ULTIMUL WEEKEND CALD din an! Vin ploile şi NINSORILE. Vezi unde cad PRIMII FULGI DE NEA

Săptămâna se va încheia cu un regim de temperaturi mai ridicate faţă de data din calendar, maximele fiind cuprinse între 9 – 17 grade, iar minimele între 0 – 11 grade, mai coborâte în depresiunile din estul Transilvaniei şi nordul Moldovei„, a declarat la România TV directorul executiv al ANM, Elena Mateescu.

Potrivit datelor meteorologilor, la sfârşit de săptămână vor fi precipitaţii în Banat, Crişana, Maramureş, vestul Olteniei şi izolat în Transilvania. În Moldova şi Dobrogea, izolat, cantităţile de precipitaţii pot depăşi 10-15 litri pe metru pătrat.

Începând de luni, vremea va intra într-un proces de răcire. Pe 25-26 noimebrie vor cădea primele ninsori la munte, în nordul şi centrul ţării, iar în restul ţării vor cădea precipitaţii mixte.

La scara întregii ţări, temperaturile maxime se vor situa între 3 – 11 grade, iar cele minime între -3 – 4 grade. Va fi un sfârşit de noiembrie normal din punct de vedere climatologic, pentru că ultima decadă a lunii noiembrie este caracterizată printr-un regim de precipitaţii mai scăzut comparativ cu zilele din această săptămână„, a mai spus specialistul ANM.

CITEŞTE ŞI: PROGNOZA METEO pe două săptămâni

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mihaela Rădulescu, un nou mesaj emoționant după moartea lui Felix Baumgartner. Cum l-a numit, de fapt 
Capital.ro
Surpriza verii în Europa: plaja care a depășit Grecia, Italia și Spania
Playtech.ro
Ora la care ar trebui coborâte jaluzelele pentru a scădea temperatura din casă cu câteva grade vara. Așa economisești bani la facturi
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?