Prognoza meteo 6 aprilie. Vreme schimbătoare în majoritatea regiunilor. Soare, dar şi furtuni în următoarele zile

După zilele reci, de miercuri vremea se încălzeşte în toată ţara. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 13 și 22 de grade. Pe lângă vremea deosebit de caldă vor fi si ploi torentiale in mai bine de jumatate din tara.
Alina Andrei
05 apr. 2022, 19:30
Prognoza meteo 6 aprilie. Vreme schimbătoare în majoritatea regiunilor. Soare, dar şi furtuni în următoarele zile

Prognoza meteo 6 aprilie. La noapte, valorile termice vor fi semnificativ mai ridicate față de noaptea anterioară, astfel că cele minime vor fi cuprinse între -2 și 7 grade. Cerul va avea înnorări în nordul, centrul și nord-vestul țării, însă doar izolat vor fi precipitații slabe sub formă de ploaie, iar în zonele montane aferente, la altitudini mari, ninsori şi lapoviţă. În restul teritoriului cerul va fi mai mult senin. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări la altitudini mari, dar în special pe crestele Carpaților Orientali rafalele vor depăși 60…70 km/h. Izolat vor fi condiţii de ceaţă, iar mai ales în depresiuni, de brumă.

București. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura minimă, ușor mai ridicată decât în noaptea precedentă va fi de 2…4 grade, posibil ușor mai scăzută în zona periurbană.

Prognoza meteo 6 aprilie MIERCURI

Valorile termice vor continua să crească în toată țara, vremea devenind caldă pentru început de aprilie în special în sud şi sud-est. Pe parcursul zilei cerul va fi mai mult senin, exceptând în primele ore nordul, nord-estul și centrul teritoriului, unde vor fi înnorări, însă probabilitatea pentru ploi va fi redusă. Noaptea aria nebulozității și a ploilor se va extinde în regiunile sud-vestice. Pe crestele Carpaților Meridionali se vor semnala și lapoviță sau ninsori. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare la munte, îndeosebi la altitudini mari, iar izolat și cu viteze mai mici și în vest și sud-est. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 13 și 22 de grade, iar cele minime între 2 și 12 grade, mai scăzute în depresiunile din estul Transilvaniei, unde izolat se va produce brumă. Pe areale mici se va forma ceață.

București. Vremea se va menține frumoasă şi va continua să se încălzească, devenind caldă pentru această perioadă. Temperatura maximă va fi de 21…22 de grade, iar cea minimă de 5…7 grade. Cerul va fi mai mult senin, cu unele înnorări spre sfârșitul intervalului, dar probabilitatea de ploaie va fi redusă. Vântul va sufla slab și moderat.

Prognoza meteo JOI

Vremea se va răci faţă de ziua anterioară, mai accentuat în vest, în sud şi în sud-est, unde valorile termice vor fi cu mult mai coborâte decât cele normale în această perioadă, în timp ce în restul teritoriului se vor situa în jurul mediilor multianuale. Cerul va avea înnorări și va ploua temporar -pe arii extinse în jumătatea de sud-vest a țării și local în rest. Ploile vor avea mai ales caracter de aversă, izolat însoțite de descărcări electrice. În zona înaltă a Carpaților Meridionali vor fi precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare. Pe spații restrânse cantitățile de apă pot fi mai însemnate. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare în zona montană, în special la altitudini mari, dar pe parcursul zilei și în est și sud-est, iar noaptea în nord-vest și centru. Temperaturile maxime se vor încadra între 9 și 18 grade, cu cele mai ridicate valori în Moldova, iar cele minime vor fi cuprinse între 4 și 9 grade.

București. Cerul va avea înnorări, în special pe parcursul zilei când temporar va ploua. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă, în scădere accentuată față de ziua anterioară, se va situa în jurul valorii de 14 grade, iar cea minimă va fi de 5…8 grade, potrivit ANM.

Citeşte şi: Pescuitul va interzis în habitatele naturale din România timp de 60 de zile. Ce pățesc cei care nu respectă

Prognoza meteo VINERI

În Țară

Vremea se va încălzi semnificativ în majoritatea zonelor, astfel că valorile termice se vor situa în jurul celor normale în nord-vest şi centru şi vor fi mai ridicate decât cele specifice datei în rest. Cerul va avea înnorări în jumătatea de nord-vest unde va ploua izolat ziua şi local în timpul nopţii, cu precădere în Maramureş şi Crişana unde ploile vor fi moderate cantitativ. În restul teritoriului, cerul va fi variabil. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări la munte, cu rafale de peste 80…90 km/h pe creste, în special ale Carpaţilor Orientali, dar, local şi temporar, și în restul teritoriului, cu viteze în general de 55…65 km/h în nord, nord-est şi centru. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 15 și 24 de grade, iar cele minime între 2 și 12 grade.

București. Vremea se va încălzi din nou, chiar semnificativ, astfel că se vor înregistra valori mult mai ridicate decât cele normale pentru această dată; temperatura maximă va fi de 23…24 de grade, iar cea minimă de 7…10 grade. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare ziua când rafalele vor atinge 40…45 km/h.

Citeşte şi: Prognoza meteo 4 – 17 aprilie. Cum va fi vremea în următoarele două săptămâni în fiecare regiune a țării

Prognoza meteo SAMBATA

În Țară

În vestul şi în nord-vestul ţării, vremea se va răci, iar în mare parte din interval vor fi înnorări şi va ploua moderat cantitativ. În celelalte regiuni, vremea va fi deosebit de caldă pentru prima decadă a lunii aprilie; cerul va fi variabil ziua când doar izolat va ploua, apoi aria de nebulozitate şi ploi se va extinde. Vor fi mai ales averse, pe arii restrânse însoţite de descărcări electrice, iar cantitaţile de apă pot fi mai însemnate. Cu totul izolat vor fi posibile averse de grindină sau măzăriche, iar în cursul nopţii, în zona montană înaltă vor predomina ninsorile. Vântul va avea intensificări temporare în prima parte a intervalului în majoritatea zonelor, iar la munte va sufla tare. Temperaturile maxime se vor încadra între 13 grade în Maramureş şi în zona deluroasă a Crişanei şi 26…27 de grade în Muntenia, sudul Moldovei şi partea continentală a Dobrogei; minimele termice vor fi cuprinse în general între 3 şi 10 grade.

București. Vremea va fi deosebit de caldă, cu o maximă a temperaturii aerului în jurul a 26 de grade şi o minimă de 8…10 grade. Cerul va fi variabil, cu înnorări în a doua parte a nopţii când va creşte probabilitatea pentru averse de ploaie. Vântul va sufla moderat, cu uşoare intensificări mai ales ziua.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Teorie halucinantă. Supraviețuitorul din avionul prăbușit nu era de fapt în avion?
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Te vom iubi mereu! Cea mai mare actriță s-a stins. Numele său a fost pe buzele tuturor românilor
Playtech.ro
Cât costă o moștenire în 2025? Ce taxe trebuie plătite și cine este scutit
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Cine și în ce condiții va primi tichete pentru plata energiei după 1 iulie. A apărut proiectul de act normativ
wowbiz.ro
Imaginile care îți frâng inima: fetița Teodorei, surprinsă pentru prima dată după tragedie. Cum a reacționat când și-a revăzut prietenii
Spynews
Dinu Maxer contrazice zvonurile că și-a schimbat religia pentru Magdalena Chihaia! Ce decizie au luat înainte de nuntă
Spynews
Alex Bodi, prima reacție după ce s-a zvonit că a fost atacat de Gabi Tamaș, prietenul lui Dan Alexa: ”V-au bătut alții femeile”
Evz.ro
O nouă taxă pregătită de Guvern. Mulți români vor avea de suferit
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Ion Țiriac dă România peste cap și trage metroul până la Otopeni: „În 6 luni, cu niște mititei, chinezi”
kanald.ro
Încă o tragedie aviatică în India, după prăbușirea avionului Air India. Toate persoanele aflate la bord au murit
Cancan.ro
Zodia care renaște din propria cenușă, ca pasărea Phoenix. Mariana Cojocaru anunță 7 ani fenomenali pentru acești nativi
Playsport.ro
România a intrat cu greu în Schengen, dar Europa ridică din nou granițe. Visul liberei circulații se năruie
Capital.ro
Răsturnare totală de situație. Călin Georgescu s-a răzgândit și se va întoarce
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
stirilekanald.ro
Trei eleve au înconjurat un pensionar și l-au bătut crunt în plină stradă. Medicii nu l-au mai putut salva
Horoscop Mihai Voropchievici. Vine o perioadă fantastică pentru 4 zodii
MediaFlux
S-a terminat cu tradiționalul „3 mese pe zi”. Mihaela Bilic explică noua tendință alimentară
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cum se bea civilizat într-o lume isterică: poemul spirtului superior, al beției ca formă de protest și al sobrietății jenante