Prognoza meteo. Iarna vine în România, frig şi ninsori în aproape toată ţara

Meteorologii ANM anunță unde vor fi precipitații și ce temperaturi vor fi în București și în țară, duminică 16 februarie 2025.
Filip Stan
15 feb. 2025, 14:36
Prognoza meteo. Iarna vine în România, frig şi ninsori în aproape toată ţara
Prognoza meteo. Iarna vine în România, frig şi ninsori în aproape toată ţara

Prognoza meteo duminică 16 februarie 2025. Conform ANM, vremea va fi rece, local geroasă dimineața și noaptea în Maramureș, estul Transilvaniei și în nordul Moldovei. Cerul va avea înnorări temporare în nordul și nordul-vestul teritoriului și va fi mai mult noros în rest. Va ninge în Oltenia, Muntenia, Dobrogea și în jumătatea sudică a Moldovei, local la munte și pe arii restrânse în rest, cu precădere în Transilvania. Pe arii restrânse, în estul Munteniei și în Dobrogea cantitățile de precipitații vor fi mai însemnate (în general de 10…12 l/mp). Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări noaptea în sudul litoralului (viteze la rafală de până la 40 km/h). Temperaturile maxime vor fi cuprinse între -3 și 4 grade, iar cele minime se vor încadra în general între -12 și -1 grad.

BUCUREȘTI Vremea va fi rece. Cerul va fi noros și va ninge (se va depune strat de zăpadă de 3…6 cm), iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de -2…-1 grad, iar cea minimă de -5…-2 grade.

Citeşte şi: Vine urgia în Capitală! Alertă de ninsoare severă în Bucureşti, stratul de zăpadă va atinge 20 cm!

LUNI

Vremea se va menține rece, local geroasă dimineața și noaptea în jumătatea de nord a teritoriului. Cerul va avea înnorări și va ninge în Oltenia, Muntenia și în cea mai mare parte a Dobrogei, local la munte și în Transilvania și doar pe alocuri în restul țării. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări ziua pe litoral. Temperaturile maxime se vor încadra între -5 și 5 grade, iar cele minime în general între -14 și -3 grade.

BUCUREȘTI Vremea se va menține rece. Cerul va fi mai mult noros și va ninge (stratul de zăpadă va fi în general de 4…8 cm), iar vântul va sufla moderat ziua (rafale de până la 40 km/h) și slab noaptea. Temperatura maximă va fi de -2…-1 grad, iar cea minimă de -5…-4 grade.

MARȚI Vremea va fi în continuare rece, local geroasă dimineața și noaptea în jumătatea de nord a teritoriului. Cerul va fi temporar noros și va ninge slab, local la munte și în centrul țării, și pe alocuri în rest, cu precădere în sud. Vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime se vor situa între -5 și 6 grade, iar cele minime între -16 și -3 grade.

BUCUREȘTI Vremea se va menține rece. Cerul va fi temporar noros și trecător, îndeosebi ziua va mai ninge, dar slab cantitativ. Vântul va sufla în general slab. Temperatura maximă va fi de -1…0 grade, iar cea minimă de -7…-6 grade, mai scăzută în zona preorășenească.

MIERCURI Vremea se va menține rece, geroasă dimineața local în jumătatea de nord a teritoriului, iar noaptea în nord-vest, în centru și în zonele subcarpatice ale Olteniei și Munteniei. Cerul va fi variabil, cu înnorări în general persistente în nordul Moldovei, unde cu totul izolat și trecător vor fi posibile fulguieli. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări ziua în nord-est. Temperaturile maxime se vor încadra între -5 și 6 grade, iar cele minime în general între -15 și -4 grade.

BUCUREȘTI Vremea va fi în continuare rece. Cerul va fi variabil, mai mult senin seara și noaptea, iar vântul va sufla în general slab. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 0 grade, iar cea minimă va fi de -9…-8 grade.

DE JOI PANA SAMBATA Vremea va fi rece, local geroasă dimineața și noaptea în nordul țării și în zonele subcarpatice. Probabilitatea de precipitații va fi redusă.

DailyBusiness
Locuințele din București, mai scumpe cu 43% față de ultimii doi ani. Capitala, devansată de Cluj și Brașov
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Adevărul din spatele accidentului lui Toto Dumitrescu. Mărturia care schimbă totul: ”Polițistul întreba dacă poate să-l cheme cineva”
Capital.ro
Tragedie în lumea actoriei. Hollywood-ul pierde un mare actor. S-a stins la doar 46 de ani
Playtech.ro
Cât va costa întreținerea iarna 2025 la un apartament cu 2 sau 3 camere. Simulare de cheltuieli
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Florin Prunea și Tavi Popescu, ciocnire de gradul zero: ”Nea Florin, sunt supărat că v-ați luat de mine, că paște vaca pe asfalt”
MediaFlux
Românii care vor fi cei mai afectați de gripă în sezonul virozelor. Avertismentul medicilor: „Pot face forme grave de boală”
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor