PROGNOZA METEO LUNARĂ: Când va fi lovită România de un ciclon

PROGNOZA METEO LUNARĂ: Estimările meteorologice pentru patru săptămâni sunt realizate de către ECMWF - Centrul European pentru Prognoze pe Medie Durată. Este estimată media săptămânală a abaterilor temperaturii aerului și a cantităților de precipitații față de media perioadei 1993-2016.  
Filip Stan
06 sept. 2019, 10:38
PROGNOZA METEO LUNARĂ: Când va fi lovită România de un ciclon

Săptămâna 09.09.2019 – 16.09.2019

Valorile termice vor fi ușor mai ridicate decât cele specifice acestui interval în cea mai mare parte a țării. Excepție va putea face parteade vest-nord-vest a teritoriului, unde regimul termic se va încadra în limite normale.
 
Precipitațiile vor fi în general excedentare în jumătatea de vest a țării și vor fi apropiate de normalul climatologic al săptămânii în restul teritoriului, cu o posibilă tendință deficitară în sud-est.
 
Săptămâna 16.09.2019 – 23.09.2019

Temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai coborâte decât cele normale pentru această săptămână în cea mai mare parte a țării, exceptând partea de sud-sud-est a teritoriului, unde temperaturile medii vor fi apropiate de normal.
 
Regimul pluviometric va fi excedentar în regiunile nord-estice și înla munte, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru această perioadă.
 
Săptămâna 23.09.2019 – 30.09.2019

Temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele normale pentru această săptămână în regiunile sudice și apropiate, în general, de cele specifice perioadei, în restul zonelor.
 
Regimul pluviometric va fi în general apropiat de cel normal pentru această perioadă, la nivelul întregii țări.
 
Săptămâna 30.09.2019 – 07.10.2019
 
Temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decâtcele normale pentru această săptămână în regiunile sudice și sud-estice, iar în rest se vor încadra în general în limitele specifice perioadei.
 
Regimul pluviometric va fi apropiat de cel normal pentru această perioadă în majoritatea regiunilor, cu un posibil deficit ușor în sud-vestul și sud-estul teritoriului.
 
 
 
 
 
 
 
 
 


DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, mesaj acid pentru oamenii care o pun la zid. Cum a reacționat când o mamă cu trei copii a jignit-o
Capital.ro
Restricție pentru asociația de proprietari. Împărțirea peste care nu se poate trece la bloc: „Mulți proprietari confundă”
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi