Prognoza meteo luni 30 septembrie 2024. Frig şi ploi în toată România, temperaturile scad dramatic!

Luni 30 septembrie 2024 vremea se schimbă radical, iar temperaturile vor scădea brusc. Ploile vor pune stăpânire pe întreaga ţară, iar maximile se vor situa între 10 şi 19 grade Celsius.
Filip Stan
29 sept. 2024, 17:46
Prognoza meteo luni 30 septembrie 2024. Frig şi ploi în toată România, temperaturile scad dramatic!
Prognoza meteo

Prognoza meteo luni 30 septembrie 2024. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis prognoza meteo pentru luni, 30 septembrie 2024. Ultima zi din prima lună de toamnă aduce valori termice scăzute și ploi abundente în aproape toată țara.

La noapte, cerul va fi mai mult noros. În Moldova, Dobrogea, centrul şi estul Munteniei, estul şi sudul Transilvaniei, zona de munte a judeţelor Vâlcea, Argeş şi Dâmboviţa vor fi perioade cu ploi torenţiale şi abundente; în intervale scurte de timp şi prin acumulare cantitãţile de apã vor fi de 50-70 l/mp şi local peste 80-100 l/mp. Vântul va avea intensificări, temporar cu rafale în general de 70-85 km/h. În judeţul Galaţi va ploua torenţial şi abundent! Cantităţile de apă vor fi în timp scurt de 40-50 l/mp, iar în partea de centru şi de vest a judeţului, cu o probabilitate mare, de 80-100 l/mp.

Citeşte şi: Vine un ciclon, „aer polar maritim”. Poliția Română, avertisment pentru cetățeni: Toate calculatoarele să fie scoase din priză

LUNI vremea va deveni rece. În jumătatea de est a ţãrii vor fi înnorãri şi temporar va ploua. În Moldova, Dobrogea, centrul şi estul Munteniei vor fi averse, iar mai ales prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 25-40 l/mp şi izolat peste 50 l/mp. Vântul va avea intensificări cu viteze la rafală de 50-70 km/h. În Carpaţii Orientali şi Meridionali, la altitudini în general de peste 1.700 m, vor fi precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare, iar vântul va avea intensificări, cu viteze de 70-90 km/h. În restul teritoriului cerul va fi variabil şi doar izolat va ploua slab. Intensificări ale vântului vor mai fi şi în vestul şi sud-vestul ţării, cu rafale în general de 45-55 km/h. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 10 şi 19 de grade Celsius, iar cele minime se vor situa între 1 şi 12 grade Celsius, cu cele mai ridicate valori pe litoral. Dimineaţa şi noaptea, pe suprafeţe mici se va semnala ceaţă.

ÎN CAPITALĂ vremea rămâne ploioasă. Cerul se va menține înnorat, iar vântul va avea unele intensificări de scurtă durată. Este posibil ca aversele să fie însoțite de vijelii și descărcări electrice. Temperaturile maxime se vor încadra între 15 – 16 grade Celsius, în timp ce minimele vor atinge 9 grade Celsius. Bucureștenii vor avea parte de o noapte rece.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Top 5 cele mai scumpe mașini deținute de starurile din fotbal. ”Bijuteria” de 35 de milioane de dolari din garajul lui Messi
Capital.ro
Regulă pentru proprietarii de apartamente sau garsoniere. Accesul în propria locuință este limitat prin lege. Se cere acordul în aceste cazuri
Playtech.ro
Ryanair taie zboruri spre destinații de vacanță din Europa. Unde vor avea probleme românii care pleacă în concediu
Adevarul
Surpriză de la ANAF - Introduce Inteligența Artificială pentru controale. Experții avertizează: „Apar halucinații, riscul de erori e uriaș”
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cine este Dara, câștigătoarea Eurovision 2026. Tânăra de 27 de ani din Bulgaria a câștigat X Factor în 2015
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi