PROGNOZA METEO. Meteorologii anunţă ploi, lapoviţă şi ninsoare în majoritatea regiunilor

PROGNOZA METEO. Valorile termice vor fi apropiate de cele normale pentru sfârşitul lunii noiembrie. Temporar se vor semnala precipitaţii în toate regiunile. Precipitaţiile vor fi sub formă de ploaie, iar în nordul ţării şi la munte şi sub formă de lapoviţă şi ninsoare.
Iulian Tudor
22 nov. 2015, 14:16
PROGNOZA METEO. Meteorologii anunţă ploi, lapoviţă şi ninsoare în majoritatea regiunilor

PROGNOZA METEO. LUNI. În majoritatea zonelor ţării, regimul termic va fi caracterizat de valori în jurul celor normale în ultima decadă a lunii noiembrie, iar în sud-est, deşi vremea se va răci accentuat faţă de ieri, încă se vor înregistra temperaturi peste mediile climatologice. În cursul zilei, cerul va avea înnorări în nord-vest, iar în primele ore şi în extremitatea de sud-est, unde pe spaţii restrânse va ploua slab şi va fi variabil în celelalte regiuni. Începând de seara, nebulozitatea se va accentua în special în jumătatea de sud a teritoriului, unde ploile vor fi frecvente şi în general moderate cantitativ; în Carpaţii Meridionali şi în cei ai Curburii, la peste 1500 m altitudine, vor fi precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări pe crestele montane, iar noaptea izolat şi în sud-est. Temperaturile maxime se vor încadra între 4 grade in  vest, nord-vest si centru şi 14 grade în Bărăgan şi Dobrogea.

VREMEA IN BUCUREŞTI. Vremea se va răci faţă de intervalul anterior, dar valorile termice se vor menţine încă peste cele normale ale datei. Cerul va fi variabil, dar peste noapte se va innora şi începe să ploua, chiar moderat cantitativ. Vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 13 grade.

PROGNOZA METEO. MARTI. Vremea va fi în general închisă, iar valorile termice se vor situa în jurul celor caracteristice acestei perioade. Va ploua în aproape toată ţara, iar în jumătatea de sud se vor cumula cantitaţi de apă de 20…25 l/mp. În zona montană vor fi lapoviţe şi ninsori, iar precipitaţii mixte se vor semnala seara şi noaptea şi în Moldova. Izolat vor fi condiţii de polei. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări pe litoral şi pe crestele montane. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 3 în nord-est şi 13 grade, izolat, in sudul litoralului.

VREMEA IN BUCUREŞTI. Vremea va fi în general închisă, iar valorile termice diurne se vor situa în jurul celor caracteristice acestei perioade. Va ploua moderat cantitativ. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 7 grade.

PROGNOZA METEO. MIERCURI. Vremea se va menţine în general închisă, cu precipitaţii în toată ţara; în Banat, Crişana şi Moldova va fi o vreme rece, iar în rest regimul termic va fi caracterizat de valori în jurul celor caracteristice acestei perioade, exceptând Dobrogea unde vor fi mult mai ridicate decât cele normale. Va ploua pe arii extinse în Oltenia, Muntenia şi Dobrogea, vor fi precipitaţii mixte în Banat, Crişana şi Moldova, iar în Maramureş şi Transilvania ploile din cursul zilei se vor transforma începând de seara în lapoviţă şi ninsoare. La munte vor predomina ninsorile. Izolat se va produce polei. Local, cantităţile de apă vor fi însemnate. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări în sudul ţării şi la munte. Temperaturile maxime se vor încadra între 2 grade în Campia de Vest şi Bucovina 12 grade in Muntenia, mai ridicate în sud-estul extrem până în jurul a 17 grade; minimele termice vor fi cuprinse între -2 şi 8 grade, mai ridicate pe litoral şi în deltă.

VREMEA IN BUCUREŞTI. Vremea se va menţine în general închisă. Cerul va fi mai mult noros şi temporar va ploua. Vântul va sufla moderat, cu intensificări temporare. Temperatura maximă va fi de 9-10 grade.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj