PROGNOZA METEO. Meteorologii anunţă ninsori la munte, ceaţă şi polei

PROGNOZA METEO: În următoarele zile, meteorologii anunţă că vremea va fi în general închisă, cu temperaturi scăzute. Pe arii restrânse în sud, est şi la munte şi izolat în rest sunt aşteptate precipitaţii slabe, sub formă de ninsoare. La începutul săptămânii viitoare, temperaturile vor fi însă mai ridicate decât în mod normal pentru această perioadă din an.
Iulian Tudor
15 dec. 2015, 13:19
PROGNOZA METEO. Meteorologii anunţă ninsori la munte, ceaţă şi polei

PROGNOZA METEO MIERCURI. Vremea va fi în general închisă şi se vor semnala precipitaţii slabe, pe arii restrânse în sud, est şi la munte şi numai izolat în rest. Acestea vor fi sub formă de ninsoare în zonele montane, predominant ninsori în Moldova şi Transilvania, mixte în Muntenia şi Dobrogea şi mai ales ploi în Oltenia.

Pe spaţii mici va fi polei. În zonele joase, izolat va fi ceaţă. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între -2 grade in zonele joase cu ceata mai persistenta şi 6 grade Celsius in Oltenia si in Maramures.

ÎN BUCUREŞTI. Cerul va fi înnorat si trecator vor cadea precipitaţii slabe, mixte. Temperatura maximă va fi de 2, 3 grade.

PROGNOZA METEO JOI. Cerul va fi variabil, exceptând jumătatea de vest a ţării, unde va fi mai mult noros, insa doar izolat vor fi posibile precipitaţii slabe mixte, iar la munte fulguieli. Noaptea nebulozitatea va fi accentuată în regiunile nordice şi centrale şi pe arii restrânse va ninge slab în Carpaţii Orientali, vor predomina ninsorile în Maramureş şi în nordul Transilvaniei, în timp ce în Moldova se vor semnala precipitaţii mixte şi vor fi condiţii de polei.

În zonele joase de relief, pe spaţii restrânse va fi ceaţă vântul va sufla mai alert pe crestele montane înalte. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între un grad in Transilvania si 7 grade C in nordul Olteniei.

ÎN BUCUREŞTI. Cerul va fi variabil, cu înnorări trecătoare si vant cel mult moderat. Temperatura maximă va fi de 5, 6 grade.

PROGNOZA METEO VINERI. Valorile termice vor fi uşor mai ridicate decât cele normale pentru a doua decadă a lunii decembrie în cea mai mare parte a ţării. În regiunile vestice, nordice şi centrale, cerul va avea înnorări însă doar pe arii restrânse vor fi precipitaţii slabe, predominant sub formă de ploaie în nordul Moldovei şi al Crişanei, mixte în Maramureş şi Transilvania şi mai ales ninsori în Munţii Apuseni şi nordul Carpaţilor Orientali.

În restul teritoriului, cerul va fi variabil, dar mai ales dimineaţa în zonele joase de relief local se va semnala ceaţă sau nebulozitate joasă. Vântul va sufla mai tare pe crestele montane. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între un grad şi 9 grade C in dealurile subcarpatice.

ÎN BUCUREŞTI. Valorile termice vor fi uşor mai ridicate decât cele normale pentru a doua decadă a lunii decembrie, cu maxime de 5, 6 grade Celsius. Cerul va fi variabil, dar dimineaţa vor fi condiţii de ceaţă.

TENDINTA. SAMBATA temperaturile cresc faţă de ziua precedentă şi vor fi mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă a anului în toate regiunile, adica intre 2 si 12 grade.

Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare în jumătatea nordică a ţării, unde doar cu totul izolat vor fi posibile precipitaţii slabe, sub formă de ploaie, iar în zonele înalte de munte şi lapoviţă şi ninsoare.

Dimineaţa şi noaptea, în zonele joase de relief pe arii restrânse va fi ceaţă.

Duminica, dar si in primele zile ale saptamanii viitoare temperaturile raman mai mari decat normale in aceasta perioada. In zonele joase de relief va fi ceata, iar sanse mai mari de precipitatii, oricum foarte slabe cantitativ, vor fi in regiunile vestice, nordice si centrale.

Citeşte şi

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Gata! Avem rezultatele Exit Poll ora 23.00 CURS, AVANGARDE și ARA, sondaj INSCOP. Top voturi candidați în lupta pentru Cotroceni
Capital.ro
Alegeri prezidențiale 2025, turul 1. Primele rezultate parțiale oficiale. Cine intră în turul 2 cu George Simion
Playtech.ro
Moneda românească din 2025, noua comoară a colecționarilor. Poți obține pe ea cel puțin 450 de lei, cum o descrie BNR
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Cum a evoluat apetența românilor pentru vot în 35 ani de democrație. În 2025, cel mai mare număr de secții în diaspora
wowbiz.ro
Doliu în familia Mariei Ciobanu! Mesajul sfâeșietor al interpretei de muzică populară
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Pleacă sau nu din televiziune a lui Andi Moisescu? Vedeta Apropo TV a clarificat subiectul
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cine este ultima persoană cu care a vorbit Răzvan înainte să se înece în lacul Colibița! Ies la iveală detalii cutremurătoare: „Mi-a mulțumit că i-am trimis bani”
Cancan.ro
ȘOC TOTAL! Nicușor Dan a câștigat în Diaspora, după numărarea primelor voturi
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Exit-poll alegeri prezidențiale 2025. Primele rezultate ale alegerilor prezidențiale, turul întâi. Simion și Antonescu intră în turul 2
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
VIDEO Diana Șoșoacă i-a votat pe Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu la prezidențiale: „Puteți să îmi dați amendă cât vreți”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Primele rezultate la alegerile prezidențiale! Cine ajunge în Turul 2
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Alegeri 2025: confuzie generală – România votează, dar nu prea știe de ce