Prognoza meteo. Primăvară în Capitală, cum va fi vremea în restul ţării şi când vine frigul

Meteorologii ANM anunță ce temperaturi vor fi în București și în țară, duminică 19 ianuarie 2025.
Filip Stan
18 ian. 2025, 13:37
Prognoza meteo. Primăvară în Capitală, cum va fi vremea în restul ţării şi când vine frigul
Prognoza meteo. Primăvară în Capitală, cum va fi vremea în restul ţării şi când vine frigul

Prognoza meteo duminică 19 ianuarie 2025. Conform ANM, în regiunile intracarpatice valorile termice diurne vor fi apropiate de cele specifice datei, dar cele nocturne se vor menține mai ridicate, va fi nebulozitate joasă stratiformă sau ceață, local persistente și izolat posibil fulguieli sau burniță, ce dimineața și noaptea pot determina formarea poleiului. În restul teritoriului temperaturile vor fi peste mediile climatologice, cerul va fi mai mult senin, iar dimineața și noaptea, izolat, se va semnala ceață. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în Moldova, pe litoral și în deltă. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 2 și 12 grade, cu cele mai ridicate valori în dealurile Olteniei și ale Munteniei, iar cele minime între -10 și -1 grad.

BUCUREȘTI Vremea va fi frumoasă, cu temperaturi mai ridicate decât în mod obișnuit la această dată. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul slab. Temperatura maximă va fi de 8…9 grade, iar cea minimă de -5…-2 grade.

Citeşte şi: ANM a actualizat prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni. Iarnă surprinzătoare în România

LUNI Vremea se va încălzi ușor în cea mai mare parte a teritoriului. Cerul va fi variabil, temporar cu înnorări în vestul țării. Pe alocuri, mai ales dimineața și noaptea, se va semnala ceață. Vântul va sufla slab până la moderat, cu ușoare intensificări pe crestele Carpaților Meridionali și în sudul Banatului. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 4 și 13 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -7 grade în estul Transilvaniei și 4 grade în Dealurile de Vest.

BUCUREȘTI Vremea se va încălzi ușor. Cerul va fi variabil, iar spre dimineață vor fi condiții de ceață. Vântul va sufla slab. Temperatura maximă va fi de 9…10 grade și cea minimă de -3…-1 grad.

MARTI Valorile termice se vor menține mai ridicate decât cele specifice datei . Pe parcursul zilei cerul se va înnora treptat în vestul apoi și în centrul și sudul țării, însă doar izolat va ploua slab. Seara și noaptea înnorările vor cuprinde întreg teritoriului, iar precipitații slabe vor fi, mai ales sub formă de ploaie în Banat și Crișana, mixte în Maramureș, vestul și nord-vestul Transilvaniei și local la munte și doar ploaie, pe suprafețe mici, în restul teritoriului. În a doua parte a intervalului, cu totul izolat, se va forma polei. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în Moldova și pe crestele montane. Temperaturile maxime se vor încadra între 5 și 12 grade, iar cele minime în general între -6 și 4 grade. Dimineața și noaptea, pe alocuri, se va semnala ceață.

BUCUREȘTI Valorile termice vor fi în continuare mai mari decât normele datei. Cerul va fi variabil în prima parte a zilei, apoi mai mult noros, iar noaptea vor fi condiții de burniță. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 7…8 grade, iar cea minimă de -1…1 grad. Dimineața, dar mai ales noaptea, vor fi condiții de ceață.

MIERCURI Temperaturile vor rămâne mai ridicate decât în mod normal în ultima decadă a lunii ianuarie . Cerul va fi mai mult noros în nordul, centrul și estul țării și temporar noros în rest. Vor fi precipitații slabe mixte, local, la munte, în Maraureș, Transilvania și predominant sub formă de ploaie, izolat în celelalte regiuni. Vor fi condiții de polei. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări pe crestele montane. Temperaturile maxime se vor încadra între 2 și 12 grade, iar cele minime se vor situa între -5 și 2 grade. Pe alocuri, dimineața și noaptea, va fi ceață.

BUCUREȘTI Valorile de temperatură se vor menține peste normele datei. Cerul va fi variabil, mai mult noros ziua, dar condițiile de ploaie vor fi reduse. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 7…8 grade, iar cea minimă de -3…-1 grad. Vor fi condiții de ceață, mai ales spre dimineață.

DE JOI PANA SAMBATA Regimul termic va fi în continuare caracterizat de valori mai ridicate decât cele normale în această perioadă. Precipitații slabe vor fi doar pe suprafețe restrânse.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Cum a ajuns Giovanni Becali să se certe la un stabor cu Regele Cioabă și Leo de la Strehaia
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente din România. Deciziile luate de adunarea generală sunt obligatorii pentru toți
Playtech.ro
Partaj succesoral. Cine sunt persoanele care pot cere împărţeala moştenirii
Adevarul
Odesa sub asediu. Rusia vrea să taie artera economică a Ucrainei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Vali Moraru, șocat de gestul lui Giovanni Becali: ”Din acel moment, nu l-am mai sunat niciodată!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile din 2026. Vești proaste pentru 4.7 milioane de pensionari care nu primesc un leu în plus
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend