Prognoza meteo. Vreme superbă de săniuş, ninge abundent la munte, se depune strat consistent de zăpadă. La pachet, meteorologii anunţă viscol şi polei

Cerul va fi mai mult noros la nopate și doar în extremitatea nordică vor fi perioade de variabilitate. Temporar vor fi precipitații, cu o probabilitate redusă în nordul țării. Acestea vor fi mai ales sub formă de ploaie în Dobrogea și în zona de câmpie din Oltenia și Muntenia, predominant ninsori în Moldova, Banat și în dealurile subcarpatice din sud și doar ninsori în restul teritoriului.
Viorel Dobran
04 ian. 2026, 13:46
Prognoza meteo. Vreme superbă de săniuş, ninge abundent la munte, se depune strat consistent de zăpadă. La pachet, meteorologii anunţă viscol şi polei

Prognoza meteo. La noapte, cu precădere în Banat, cea mai mare parte a Transilvaniei, vestul și nordul Olteniei, în Carpații Meridionali și Occidentali vor fi cantități de apă de 10…15 l/mp și local se va depune strat de zăpadă la munte în general de 10…15 cm (în zona de munte a județelor Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj și Hunedoara va fi viscol), iar în zonele joase de relief de 5…15 cm. Pe arii restrânse vor fi depuneri de polei îndeosebi în jumătatea sudică a teritoriului. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în zona înaltă a Carpaților de Curbură și a Carpaților Meridionali, precum și în Munții Banatului (viteze în general de 60…80 km/h), temporar viscolind ninsoarea și determinând scăderea vizibilității, dar pe arii restrânse și cu viteze mai mici și în regiunile sudice. Temperaturile minime, preponderent negative, se vor situa între -12 grade în Maramureș și 6 grade pe litoral. Izolat se va forma ceață.

Meteorologii AccuWeather anunță ninsori fără întreruperi, timp de 10 zile. Orașele unde iarna își intră în drepturi

BUCUREȘTI Cerul va fi mai mult noros, va ploua și vor fi condiții de polei. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura minimă se va situa în jurul valorii de 0 grade.

Prognoza meteo LUNI Vremea se va menține în general închisă și temporar se vor semnala precipitații în cea mai mare parte a țării. Pe parcursul zilei de luni vor predomina ninsorile în zonele de munte, iar în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, nordul Olteniei și în nord-estul Munteniei, la început vor fi ninsori și lapoviță, apoi mixte (ploi, lapoviță și pe arii restrânse ninsori) ce vor favoriza local depuneri de polei și formarea de ghețuș. Se vor acumula 10…20 l/mp și local se va depune strat de zăpadă, la munte de 10…20 cm, iar în zonele joase de relief, la începutul intervalului se va depune un strat nou, în general de 3…10 cm. La munte, vântul va avea intensificări cu viteze de 50…70 km/h, iar la altitudini de peste 1700 m, de 70…85 km/h, temporar ninsoarea va fi viscolită și vizibilitatea scăzută, anunţă ANM.

În zona de munte a județelor Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj și Hunedoara, îndeosebi la altitudini de peste 1400 m, va continua să ningă temporar abundent, iar stratul de zăpadă nou depus va fi de 20…30 cm (echivalent în apă de 20…30 l/mp). În zona înaltă vor fi rafale de 80…90 km/h, va fi viscol puternic și vizibilitate redusă. În celelalte zone (Dobrogea si restul Olteniei și al Munteniei) vor predomina ploile, în general slabe cantitativ, iar pe arii restrânse vor fi intensificări ale vântului, cu viteze mai mari în Dobrogea (45…55 km/h). Temperaturile maxime vor fi cuprinse între -2 și 7 grade, cu valori mai ridicate în Dobrogea, până spre 14 grade în sudul acestei regiuni, iar cele minime se vor situa între -4 și 8 grade, dar cu valori mai mari pe litoral. Se va forma ceață, local în sudul și sud-estul teritoriului și pe arii mai restrânse în rest.

Citește și: Ninsori, viscol şi polei peste România. ANM a emis noi alerte de fenomene extreme

BUCUREȘTI Valorile termice termice diurne vor continua să scadă față de zilele precedente și se vor apropia de cele normale pentru această perioadă. Cerul va fi mai mult noros, temporar va ploua, iar mai ales la începutul intervalului vor fi posibile depuneri de polei. Vântul va sufla moderat ziua (viteze de 30…35 km/h) și în general slab noaptea. Temperatura maximă se va situa în jurul a 2 grade, iar cea minimă va fi de 0…1 grad. Noaptea vor fi condiții de ceață.

Prognoza meteo MARTI Vremea va fi în continuare în general închisă, iar mai ales în sud-est valorile termice vor crește față de ziua precedentă. Temporar se vor semnala precipitații în vestul, sud-vestul, centrul și nordul teritoriului și pe arii mai restrânse în rest. În Banat, Crișana și Maramureș acestea vor fi mixte (ploi, lapoviță și local ninsoare ziua și mai ales ninsori cu depunere de strat de zăpadă noaptea), în Transilvania și Moldova, mai ales ploi ziua și trecător lapoviță și ninsoare noaptea, iar în celelalte regiuni vor fi ploi. La munte vor fi precipitații mixte, iar la altitudini în general de peste 1500 m vor fi mai ales ninsori și se va depune strat de zăpadă.

Local vor fi depuneri de polei. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în sud-est și pe crestele montane. Temperaturile maxime se vor încadra între -1 și 7 grade, cu valori mai ridicate în sud-est, de până la 15 grade în sud-estul Munteniei și în Dobrogea, iar cele minime se vor situa între -4 și 6 grade, de asemenea mai ridicate pe litoral. Pe arii restrânse se va semnala ceață.

BUCUREȘTI Valorile termice se vor situa peste mediile multianuale specifice acestei date. Cerul va fi mai mult noros și trecător se vor semnala ploi slabe sau burniță. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul a 7 grade, iar cea minimă va fi de 1…3 grade. Mai ales dimineața și noaptea vor fi condiții de ceață.

Prognoza meteo MIERCURI Valorile termice vor fi în scădere față de ziua anterioară în majoritatea zonelor, dar mai ales în sud și sud-est vor rămâne peste mediile specifice perioadei. Cerul va avea înnorări persistente și temporar vor fi precipitații, mai ales
ninsoare în Banat, Crișana, Maramureș și nordul Moldovei, mixte în Transilvania, predominant ploi în Oltenia, Muntenia, restul Moldovei și doar ploi în Dobrogea. Izolat vor fi depuneri de polei. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare mai ales noaptea în sud, pe crestele montane și izolat în rest. Temperaturile maxime se vor încadra între -4 și 16 grade, cu cele mai ridicate valori în Dobrogea, iar cele minime vor fi în general de -5 și 4 grade. Izolat se va semnala ceață.

prognoza-7zile (26)

BUCUREȘTI Valorile termice, în scădere ușoară față de ziua precedentă, se vor menține peste normalul climatologic specific acestei date. Cerul va fi noros și îndeosebi noaptea vor fi precipitații (sub formă de ploaie, iar în ultimele ore posibil lapoviță), iar vântul va deveni în general moderat. Temperatura maximă va fi de 4…5 grade, iar cea minimă de 0…2 grade.

Prognoza meteo JOI Valorile termice vor fi în general în scădere față de ziua anterioară și se vor situa preponderent sub cele specifice datei în vest, centru și nord dar și ușor peste acestea în sud-est și apropiate de mediile multianuale în rest. Cerul va avea înnorări, cu perioade de variabilitate mai ales în sud-vest și nord-est iar local și temporar vor fi precipitații sub formă de ninsoare la munte și în vest, centru și nord și mixte în rest. Izolat vor fi depuneri de polei. Vântul va sufla slab și moderat, local cu intensificări temporare în sud, est și la munte și izolat în rest. Temperaturile maxime se vor încadra între -7 și 11 grade, cu cele mai ridicate valori în Dobrogea, iar cele minime vor fi de la -13 grade în regiunile intracarpatice (unde local va fi ger) și -1 grad pe litoral. Izolat se va semnala ceață.

BUCUREȘTI Valorile termice vor continua să scadă și se vor apropia de normele perioadei. Cerul va fi mai mult noros și temporar, mai ales ziua, vor fi precipitații mixte. Vântul va sufla în general moderat. Temperatura maximă va fi de 1…2 grade, iar cea minimă de -4…-3 grade.

Prognoza meteo DE VINERI PANA DUMINICA Valorile termice vor avea variații de la o zi la alta și de la o regiune la alta, începând cu un proces de încălzire a vremii, apoi cu o răcire spre finalul intervalului. Local și temporar vor fi precipitații.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
S-au aruncat deja primele înțepături la Survivor! Faimoșii și Războinicii, replici acide din prima săptămână în Dominicană
Fanatik.ro
Cum s-a destrămat Dinamo 89! Culisele transferului lui Florin Răducioiu în Italia: „A semnat imediat după meci. L-a vrut Lucescu la Pisa”
Capital.ro
S-a stins din viață un mare antrenor al României. A fost un campion al clubului CS Rapid
Playtech.ro
Calcul cote succesorale legale 2026. Cine şi cât moşteneşte?
Adevarul
Piața construcțiilor: ce se va întâmpla cu prețurile apartamentelor în 2026
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Cadastru gratuit în zonele rurale: înregistrarea proprietăților și succesiunilor, fără costuri pentru cetățeni
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend