Programul Rabla Plus, modificat în 2023. Subvenția de 10.000 de euro nu va mai fi acordată pentru toate modelele de mașini

Programul Rabla Plus, de stimulare a achiziționării de mașini electrice, ar putea fi modificat în 2023, prin introducerea unui prag de preț de 75.000 de euro.
Alina Costache
09 feb. 2023, 19:33
Programul Rabla Plus, modificat în 2023. Subvenția de 10.000 de euro nu va mai fi acordată pentru toate modelele de mașini
Programul Rabla Plus ar putea fi modificat în 2023

Programul Rabla Plus merge foarte bine. Numai în 2022 înmatriculările de automobile electrice, alimentate exclusiv la priză, au crescut cu 83,6% și au depășit pragul opsihologic de 10.000 de unități, pentru prima dată, ajungând la 11.611 de unități și la o cotă de piață de 9,1, față de 5,3% în 2021.

România este țara care oferă cele mai mari ecobonusuri pentru mașini electrice din Europa, adică apropae 10.000 de euro, dar nu mai mult de 50% din prețul mașinii.

Tanczos Barna, ministrul Mediului, a anunțat la finalul anulu trecut că, atât programul Rabla Clasic, cât și Rabla Plus, vor continua și în 2023. În plus, prima Rabla Clasic va crește cu 15%, ceea ce înseamnă că va fi indexată cu inflația.

Citește și: Sesiunea de depunere a dosarelor în cadrul programelor „Rabla Clasic” şi „Rabla Plus” a fost prelungită. Până când se pot înscrie solicitanții

„Avem bugetul pentru a oferi acest sprijin majorat în 2023. În același timp, creștem bugetul pentru mașinile electrice. Conform discuțiilor cu producătorii auto, am stabilit atunci un program care oferă predictibilitate și o evoluție predicitibilă în timp.

Am stabilit cu dânșii acum 2 ani, pe 4 ani, un program care ajută atât sectorul, cât și cetățenii, în mod special, pentru schimbarea autoturismelor vechi.

Anul trecut s-au constatat evoluții absolut pozitive pe piața auto din România, a crescut exponențial numărul de mașini electrice, datorită programelor derulate prin AFM, s-a redus numărul de mașini second-hand pentru prima dată după mulți ani, deci parcul auto din România se întinerește”, a declarat ministrul la acea vreme.

Citește și: RABLA 2023. Ministrul Mediului: „Faţă de anul trecut, am dublat bugetul”

Rabla Plus, prag de maximum 75.000 de euro

Programele Rabla Clasic și Rabla Plus pentru anul acesta nu au fost încă definitivate. Poitrivit Newsweek, Ministerul Mediului și Administrația Fondului pentru Mediu au în plan introducerea unui prag de preț de maximum 75.000 de eruo, TVA inclus, pentru acordarea ecobonusului de aproape 10.000 de euro, pentru achiziționarea unui autovehicul 100% electric.

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Jucătorul adus la națională de Mircea Lucescu, aproape de un transfer spectaculos! În negocieri cu fosta adversară a lui FCSB
Capital.ro
Uniunea Europeană rescrie regulile investițiilor verzi. Fondurile ar putea finanța și proiecte de petrol și gaze
Playtech.ro
Lista greșelilor din trafic care aduc cele mai multe amenzi turiștilor în Grecia. La ce trebuie să fie atenți românii care merg cu mașina în vacanță
Adevarul
Sute de turiști, filmați pe ascuns în camere de hotel. Imaginile intime erau vândute apoi pe Telegram
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Naum, oripilat de ce i s-a povestit în direct: ”Poftim? Ce ai cu ei?!”
MediaFlux
La 75 de ani și după patru căsnicii ratate, celebra actriță s-a logodit din nou: „El este alesul!”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?