PROIECT: Asiguraţii din sănătate ar putea să îşi plătească investigaţiile, care vor fi decontate în 60 de zile de stat

Mai mulţi parlamentari PSD au depus la Senat un proiect de lege care prevede decontarea ulterioră a investigaţiilor şi a altor servicii din pachetul medical de bază, în termen de 60 de zile de la efectuarea acestora, asiguraţii urmând a-şi plăti investigaţiile paraclinice.
Iulian Tudor
24 apr. 2016, 14:23
PROIECT: Asiguraţii din sănătate ar putea să îşi plătească investigaţiile, care vor fi decontate în 60 de zile de stat

Proiectul a fost depus la începutul săptămânii la Senat şi este semnat de mai mulţi senatori din grupul parlamentar al PSD, inclusiv liderul grupului, Mihai Fifor, news.ro.

Potrivit proiectului de modificare a Legii 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, asiguratul din sistemul de sănătate va beneficia de decontarea ulterioară a tuturor cheltuielilor legate de efectuarea de investigaţii, din cadrul pachetului de servicii de bază, pentru specialităţi paraclinice la care ar fi fost îndreptăţiţi, fără contribuţie personală, în termen de 60 de zile de la efectuarea plăţii.

PROIECT: În fiecare judeţ va fi construit câte un cămin pentru bâtrâni

Iniţiatorii explică proiectul de lege prin preîntâmpinarea dificultăţilor asiguraţilor, legate de efectuarea investigaţiilor din pachetul medical de bază pentru specialităţi paraclinice.

„Considerăm că această propunere legislativă vine în sprijinul asiguraţilor sistemului de sănătate publică, în sensul simplificării accesului acestora la pachetul de servicii medicale de bază”, mai precizează senatorii PSD.

Proiectul va intra în dezbaterea Senatului, în calitate de primă Cameră sesizată, forul decizional fiind Camera Deputaţilor.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ilie Dobre, la un pas de moarte! A făcut preinfarct și a fost operat. Prima reacție a celebrului crainic radio. Exclusiv
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cât este indemnizaţia de plasament la final de 2025: tabel oficial în funcţie de judeţ
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet