Proiectul care va permite uciderea a până la 500 de urşi pe an a trecut de Senat, dar ministrul Mediului se opune. Animalele ar putea fi vânate prin achitarea unei taxe speciale

Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor Mircea Fechet a declarat, referitor la proiectul de lege de la Senat, avizat pozitiv, care prevede posibilitatea ca aproximativ 500 de urşi să fie împuşcaţi anual, precum şi posibilitatea ca unii dintre aceştia să fie vânaţi în schimbul unei taxe, că „aşa cum arată el astăzi, nu-l putem susţine”.
Filip Stan
07 nov. 2023, 08:49
Proiectul care va permite uciderea a până la 500 de urşi pe an a trecut de Senat, dar ministrul Mediului se opune. Animalele ar putea fi vânate prin achitarea unei taxe speciale

Organizațiile nonguvernamentale critică dur proiectul de lege și spun că măsura va reduce drastic numarul urșilor din tara noastră. Potrivit noului proiect, cotele de prevenție și intervenție pentru vânătoarea de urși bruni vor fi decise prin lege.

Pentru anul 2024 a fost stabilită o „cotă de prevenție” de 426 de exemplare de urs brun, iar alţi 55 de urşi care caută mâncare în tomberoane vor putea fi ucişi dacă vor fi prinşi în localități. Vânătorii vor putea, în baza unei taxe, să vâneze urși la fel cum vânează căprioare, iepuri și alte animale sălbatice.

„În țară sunt mii, zeci de mii, chiar sute de mii de administrații locale care caută soluții pentru această problemă. Statutul de specie strict protejată nu înseamnă că omul nu mai intervine deloc. Totuși, exemplarele cele mai mari nu pot fi vânate”, a declarat Barna Tanczos, inițiatorul proiectului.

De partea cealaltă, organizaţiile care militează pentru drepturile animalelor sunt de părere că acest proiect ar legifera o adevărată „vânătoare de trofee”.

Citeşte şi: USR suspendă membri pentru delict de opinie, dar îl plăteşte pe Ghinea cu 6.500 de euro lunar pentru consultanţă politică. De banii aceştia, partidul lui Drulă a scăzut sub 15%

„Ordinul este foarte periculos. De fapt se va face vânătoare la trofee și este inimaginabil să ai o lege de acest sens pentru că probabil în câțiva ani de zile, în 10 ani de zile, pur și simplu am termina cu specia respectivă, am vâna tot sau ar rămâne niște exemplare care nu sunt biologic recomandate pentru reproducere și pentru perpetuarea speciilor”, a spus Dan Trifu, președintele Coaliției Natura 2000, potrivit Stirileprotv.

„Încă suntem în discuţii cu colegii din minister în legătură cu acest proiect. Aşa cum arată el astăzi, nu-l putem susţine, nu neapărat în legătură cu numărul exemplarelor ce urmează a fi recoltate sau împuşcate, mai pe româneşte, să nu ne ferim să spunem asta. Fără îndoială, numărul conflictelor între urs şi om a crescut în ultimii ani şi fără îndoială că există această nevoie de a lua nişte măsuri urgente. Şi vă mărturisesc că, deşi am trimis spre publicare la Monitorul Oficial un ordin privind cotele de prevenţie şi de intervenţie, care face referire la 220 de astfel de exemplare, nu la 500 cât prevede proiectul de lege despre care îmi spuneaţi dumneavoastră mai devreme, să ştiţi că numărul de exemplare împuşcat e unul foarte redus”, a afirmat Mirceal Fechet, Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor.

Citeşte şi: Nicolae Ciucă, pasionat de grădinărit. Ce mâncăruri îi place să gătească

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Un fost star de la Real Madrid, aproape de un transfer în SuperLiga! Detalii despre mutarea bombă: „Discuții cu o echipă din București”
Capital.ro
Giovanni Becali, despre Elena Udrea: Rol de supermafiot. Știe multe! N-a ciripit! Putea să dezmembreze toată ţara
Playtech.ro
Cum pot obţine românii din Germania 300 de euro? Acte necesare şi condiţii
Adevarul
Un caz care zguduie America. Ce l-a împins pe Tyler Robinson să-l ucidă pe Charlie Kirk? Povestea studentului „rătăcit ideologic” crescut într-o familie MAGA
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Imagini în costum de baie cu femeia care a construit un imperiu din nimic
kanald.ro
Bursele tăiate ar putea fi reintroduse în sistem. Anunțul făcut de ministrul Educației
Cancan.ro
Ce i-a spus asasinul lui Charlie Kirk tatălui său înainte să se predea. Tyler Robinson era mormon!
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Statul român nu vrea să spună ce ajutoare a trimis Ucrainei. Au fost 23 de pachete
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor