Proiectul clădirii Trump Tower din București prinde contur. Conducerea The Trump Organization a venit în țară pentru a alege locația proiectului imobiliar

Proiectul clădirii Trump Tower din București începe să prindă contur odată cu vizita conducerii The Trump Organization în România. Lanțul care poartă numele președintelui american ar urma să ridice un turn de aproximativ de 30 de etaje și să dezvolte un ansamblu imobiliar de mari dimensiuni la Cluj-Napoca.
Andrei Ene
22 apr. 2026, 09:53
Proiectul clădirii Trump Tower din București prinde contur. Conducerea The Trump Organization a venit în țară pentru a alege locația proiectului imobiliar
Sursă foto : Trump Towers Pune

Conducerea The Trump Organization a venit în România pentru a fixa detaliile construcției clădirii Trump Tower. Este vorba despre Lawrence Glick, Vicepreședinte Executiv pentru Dezvoltare, Suzie Mills, Vicepreședinte, și românul Gabriel Constantin, de asemenea Vicepreședinte, Manager al Trump Hotels Chicago.

Proiectul clădirii Trump Tower din București prinde contur

„Au venit inclusiv să aleagă locația și pentru București”, potrivit surselor profit.ro.

Proiectul Trump Tower Bucharest ar urma să fie realizat în parteneriat cu un dezvoltator imobiliar local și va include apartamente și facilități de lux, adresându-se segmentului premium al pieței.

Citește și : Efectele crizei politice se văd deja în economie. Bursa de Valori Bucureşti a început săptămâna pe roşu. Toţi indicii au fost în scădere

Inițiativa face parte din strategia globală de extindere a brandului Trump către piețe emergente, iar România este considerată atractivă pentru investiții în sectorul imobiliar de lux. Dacă se ajunge la o înțelegere și planurile se concretizează, Trump Tower București ar putea deveni unul dintre cele mai importante proiecte rezidențiale premium din România.

Există, în paralel, și proiectul Trump International Cluj-Napoca, ce prevede ridicarea unui turn de aproximativ 30 de etaje și dezvoltarea unui ansamblu imobiliar de mari dimensiuni pe Dealul Borzaș. Acest proiect a primit recent avizul de oportunitate din partea Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism a Primăriei Cluj-Napoca.

Trump Tower Bucharest este gândit ca un ansamblu rezidențial de lux, cu apartamente premium și facilități dedicate, amplasat într-una dintre cele mai dinamice zone urbane ale Capitalei. Reprezentanții proiectului descriu Bucureștiul drept „una dintre cele mai vibrante și dinamice piețe emergente din Europa”.

Citește și : Dan Negru, şocat de preţurile mici la carburanţi, în New York: „M-oi fi tâmpit eu, apa e mai scumpă decât benzina?” / Preţ carburanţi 21 aprilie 2026 şi în România

„Această inițiativă marchează debutul oficial al brandului Trump în România și reafirmă angajamentul The Trump Organization față de strategia de extindere globală a portofoliului său de proiecte rezidențiale de lux, hoteliere și de golf, în conformitate cu strategia sa de creștere internațională”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Secretele din spatele transformării lui David Matei, cel mai bun under al momentului din România. Ce șanse are să plece de la Craiova în vară. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă amenzile în România! Informația care ar putea dispărea definitiv din procesul-verbal
Playtech.ro
În ce situații te poate chema angajatorul din concediu și ce drepturi ai
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Fostul mare campion al României a tunat după evenimentul dedicat Nadiei Comăneci: ”Un show grotesc, de prost gust. De ce trebuie ca toate gimnastele să stea permanent în umbra unui singur nume?”
MediaFlux
De la 1 iulie crește salariul minim pe economie, dar scade cu 100 de lei valoarea neimpozabilă. La cât ajunge netul
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți