Propunere legislativă pentru asigurarea voluntară pentru concedii medicale. Sunt vizaţi românii care obţin venituri diferite de salariu

O propunere legislativă înregistrată la Senat în aprilie 2024 și aflată acum aproape de votul final la Camera Deputaților are ca scop să permită persoanelor care obțin atât venituri salariale, cât și venituri independente să se asigure voluntar pentru concedii medicale și pentru acele venituri diferite de salariu. Astfel, modificarea legislativă ar permite, de exemplu, unui salariat care are și PFA să se asigure corespunzător pentru toate veniturile sale, fără a fi afectat de prevederile inechitabile existente în prezent.
Marius Gherghe
15 dec. 2025, 08:06
Propunere legislativă pentru asigurarea voluntară pentru concedii medicale. Sunt vizaţi românii care obţin venituri diferite de salariu
Propunere legislativă pentru asigurarea voluntară pentru concedii medicale. Sunt vizaţi românii care obţin venituri diferite de salariu

Propunerea legislativă vizează persoanele care cumulează venituri salariale cu alte tipuri de venituri, deoarece în forma actuală a legii, un salariat care are și PFA nu poate încheia o asigurare voluntară pentru concedii medicale aferentă veniturilor din PFA, deoarece este deja asigurat ca salariat. Această modificare ar permite asigurarea pentru valoarea reală a tuturor veniturilor realizate. Practic, situația ar deveni similară cu cea a salariaților care au mai multe contracte de muncă și primesc indemnizații de la fiecare angajator, scrie avocatnet.ro.

Proiectul vizează modificarea art. 1 alin. (2) din OUG nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, astfel încât să se poată asigura voluntar și persoanele care nu se află exclusiv în situațiile prevăzute la alin. (1), chiar dacă sunt deja asigurate ca salariați. Acesta prevede posibilitatea încheierii unui contract de asigurare pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, inclusiv pentru cei care obțin venituri din mai multe surse.

„(2) Se pot asigura în sistemul de asigurări sociale de sănătate, pentru a beneficia de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, persoanele fizice, altele decât cele care se află exclusiv în situaţiile prevăzute la alin. (1), pe bază de contract de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate”, se arată în inițiativa legislativă, care a trecut tacit de Senat și se află în prezent la Camera Deputaților, cu propunere de adoptare, fără amendamente.

Citeşte şi: Serviciile medicale de care poți beneficia de la medicul de familie. Condițiile în care se acordă consultație gratuită la domiciliu

În prezent, salariații care obțin și venituri independente pot beneficia de concedii medicale doar în baza salariului, chiar dacă veniturile din activități independente sunt mai mari. Această situație este considerată inechitabilă de inițiatori, deoarece limitează dreptul persoanei de a se asigura pentru valoarea reală a veniturilor sale: „Deși acestea reprezintă o categorie de persoane care are dreptul să se asigure în mod voluntar pentru a beneficia de concedii și indemnizații (…), prin încheierea unui contract de asigurare, acest drept le este îngrădit în situația în care cumulează aceste venituri cu veniturile prevăzute la art. 1 alin. (1)”.

Citeşte şi: Noul test de sânge care ar putea arăta riscul de deces. Descoperirea medicală care poate schimba lumea

Conform OUG nr. 158/2005, persoanele care nu sunt asigurate în baza unui contract de muncă pot încheia un contract de asigurare pentru concedii și indemnizații medicale, inclusiv pentru concediul de maternitate, prin plata unei contribuții distincte de CASS. Contribuția este de 1% din venitul lunar declarat în contract, care poate fi cuprins între salariul minim brut și de trei ori salariul minim brut. Este nevoie, în plus, și de un stagiu minim de cotizare pentru a putea efectiv beneficia de concediul medical: șase luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Florin Tănase a dat lovitura: 20 de milioane de euro pentru jucătorul de la FCSB
Capital.ro
S-a aflat cum a fost manevrat Călin Georgescu. Anca Alexandrescu a încercat să-l păcălească: A realizat că e folosit și n-a mai acceptat
Playtech.ro
Cât va costa o vacanță în Bulgaria după trecerea la euro. La ce costuri să se aștepte turiștii români din 2026
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Atenție, informații cu puternic IMPACT EMOȚIONAL! Faimoșii soți au fost uciși cu SÂNGE RECE în propriul lor apartament! Fiul lor ar fi fost cel care i-a înjunghiat
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online