Propunerea ASF: Prețurile RCA rămân plafonate până la finalul acestui an

Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) intenționează să aprobe prelungirea plafonării prețurilor RCA pentru încă trei luni, până la sfârșitul lui 2024.
Filip Stan
18 sept. 2024, 14:11
Propunerea ASF: Prețurile RCA rămân plafonate până la finalul acestui an

Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) propune aprobarea prelungirii plafonării prețurilor RCA pentru încă trei luni, adică până la finalul anului 2024. Măsura inițială trebuia să expire la sfârșitul lunii septembrie, dar prelungirea este văzută ca fiind necesară pentru a evita creșterea bruscă a tarifelor pe piața asigurărilor auto.

Plafonarea RCA se prelungește. Propunerea ASF

Proiectul este în discuție la nivelul Autorității de Supraveghere Financiară, potrivit surselor Euronews din interiorul instituției. În prezent, polițele RCA sunt plafonate la nivelul din 28 septembrie 2023, iar acestea au putut fi majorate cu cel mult 6,8%, în funcție de rata inflației.

Decizia privind prelungirea măsurii de plafonare a polițelor RCA ar putea fi luată în ședința de Guvern de săptămâna viitoare, de pe 25 septembrie.

”Prin aplicarea acestei măsuri se combate creșterea excesivă a preţurilor ce poate avea loc brusc pe fondul dezechilibrelor anterior descrise și stabilizarea graduală a pieței de asigurări RCA în vederea evitării propagării efectelor negative în alte sectoare ale economiei naționale”, se arată în nota de fundamentare.

Citește și: Tot ce trebuie să știi în cazul în care ți-ai găsit mașina inundată. Situațiile în care asigurarea RCA acoperă pagubele

Comisioanele de distribuție aferente contractelor RCA au fost limitate la maximum 8% din prima netă de cheltuieli de distribuție. Măsura a fost prelungită atunci, cu o singură modificare și anume, aceea ca de la 1 ianuarie 2024, Guvernul a permis asiguratorilor să își majoreze cu 6,8% tarifele plafonate. Asta, pentru a fi ajustate cu prognoza ratei anuale a inflației, la finalul trimestrului 2 din 2024.

La data de 31 decembrie 2023 din numărul total de vehicule din parcul național auto, respectiv 10.333.293 erau asigurate un număr de 7.053.399 de vehicule.

Citește și: Categoria de români care trebuie să plătească 1.980 de lei în 2024. Riscă să rămână fără anumite servicii din sistemul public

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Actorul celebru de pe Netflix care va concura la Jocurile Olimpice de la Milano. A câștigat o medalie olimpică în urmă cu 12 ani
Capital.ro
Noi reguli auto UE din 2026. Aceste autoturisme diesel au limită de circulație. Unde n-au drept să meargă în orașe
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Cum era școala românească la 1900: cadouri pentru profesori și examene aranjate
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil