Proteste INEDITE în ţară. De ce au ajuns 500 de oi în curtea unei primării VIDEO

Proteste neobişnuite în ţară, după sărbătorile pascale. O femeie dintr-o comună din Buzău s-a dus la Primărie cu tot cu turma sa de 500 de oi, nemulţumită că i s-a interzis accesul la islazul comunal, iar la Piteşti, peste o sută de măturători stradali s-au adunat în centrul oraşului, nemulţumiţi de salarii şi de salopete.
Iulian Tudor
16 apr. 2015, 12:42
Proteste INEDITE în ţară. De ce au ajuns 500 de oi în curtea unei primării VIDEO

O fermieră din comuna buzoiană Cilibia a înghesuit în curtea primăriei 500 de oi, informează România TV. Femeia are grajduri în comuna vecină şi este nemulţumită că primarul i-a interzis accesul cu turma la islaz, astfel că a promis că nu va pleca din curtea primăriei până nu i se va face dreptate.

Citeşte şi Protest extrem la Beijing. Peste 30 de şoferi de taxi au încercat să se sinucidă VIDEO

Protestul femeii le-a dat curaj şi altor oieri din zonă să-şi manifeste nemulţumirile.

„Ne mor animalele, nu avem unde le duce. El are animalele lui, nu-l intereseaza de noi”, a spus un alt localnic.

Primarul spune însă că regula comunei este ca locuitorii care au grajduri în localităţile vecine să nu aibă acces cu oile la islazul comunal. „Eu nu pot sa las pe unul care este de aici fara islaz, ca chipurile trebuie sa ii dau lu unu care plateste impozitele pentru adapost la o unitate de langa mine”, a spus primarul. 

Citeşte şi Protest nud al Madonnei pentru „ipocrizia reţelelor de socializare” IMAGINI INCENDIARE

Un alt protest neobişnuit a avut loc în Piteşti, unde peste o sută de măturători stradali s-au adunat în centrul oraşului. Ei sunt nemulţumiţi de salariile mici şi de echipamentele deteriorate. „Am incercat pe cale pasnica dar nu s-a putut. Daca vom fi nevoiti sa facem greva o vom face”, a spus un angajat, adăugând că salariile sunt foarte mici, iar că bocancii primiţi de la angajator sunt tăiaţi în talpă.  

Un măturător cu experienţă câştigă 1200 de lei, cu tot cu sporuri şi bonuri de masă.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
„Trei luni am fost în depresie totală!” Simona Halep, dezvăluire cutremurătoare
Capital.ro
Scopul urmărit de Călin Georgescu. Procurorii au aflat ce a făcut între 2020 și 2025. Dezvăluirea momentului
Playtech.ro
Ajutoarele pentru pensionari vor întârzia în aprilie. Când ar putea primi bătrânii banii de la stat
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
Imaginile care fac înconjurul internetului. Cum au fost filmați Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de anunțul divorțului. Cu ochii în lacrimi, vizibil afectați: nimic nu prevestea separarea
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Stare de urgență în Republica Moldova! Decizia vine în urma atacurilor militare lansate de Rusia
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Mesaje creștine de Buna Vestire 2026. Ce poți să le transmiți prietenilor și apropiaților tăi
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj